Reklama

Putin rozmawiał z Xi Jinpingiem. Zaprosił go do Moskwy

Władimir Putin zaprosił Xi Jinpinga do Moskwy podczas rozmowy online - podała agencja Reutera. W opinii komentatorów wizyta przywódcy Chin w stolicy Rosji byłaby wyrazem solidarności Pekinu wobec Kremla w czasie, gdy ten prowadzi wojnę w Ukrainie, której Chiny nie potępiły.

W początkowej części wideokonferencji, którą transmitowała rosyjska telewizja państwowa, Putin oświadczył, że oczekuje Xi w Moskwie wiosną przyszłego roku. Wizyta państwowa zademonstruje światu "bliskość relacji rosyjsko-chińskich" - dodał.

Putin rozpoczął rozmowę od ośmiominutowej wypowiedzi, w której ocenił, że stosunki Rosji i Chin stają się coraz ważniejsze, i wyraził zamiar pogłębienia współpracy wojskowej pomiędzy obu krajami.

Odpowiedź Xi była cztery razy krótsza - podkreśla Reuters. Przywódca Chin wyraził skłonność do wzmocnienia strategicznej współpracy z Rosją wobec sytuacji międzynarodowej, którą określił jako "trudną".

Reklama

Rozmowa na linii Putin-Xi Jinping. Putin zaprosił Xi do Moskwy

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, a od wybuchu wojny zacieśniły swoje relacje z Rosją na wielu płaszczyznach, w tym w dziedzinie wojskowej, i zwiększyły import rosyjskich paliw. We wtorek marynarki wojenne obu krajów zakończyły siedmiodniowe wspólne manewry na wodach w pobliżu Tajwanu.

Urzędnicy obu krajów wychwalali szerokie perspektywy współpracy, a chińskie MSZ deklarowało poparcie dla osiągania "strategicznych celów rozwojowych" i umacniania "mocarstwowej pozycji" Rosji "pod przywództwem prezydenta Putina". Według komentatorów Pekin unikał jednak przekazywania Moskwie materialnego wsparcia wojskowego, co mogłoby narazić go na zachodnie sankcje. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Xi Jingping | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy