Reklama

Xi Jinping

Czwartek, 20 października 2022 (13:40)AktualizacjaPoniedziałek, 27 listopada 2023 (14:16)

Xi Jinping to chiński polityk, od 2012 sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej (CMC), a od 2013 prezydent Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL).

Xi Jinping
Xi Jinping/MARK SCHIEFELBEIN /AFP

Xi Jinping

Xi Jinping - wykształcenie

Xi Jinping uczęszczał do Beijing No. 25 School, a następnie Beijing Bayi School w 1960 roku.

W maju 1966 r. rewolucja kulturalna przerwała jego edukację średnią. W latach 1975-1979 Xi studiował inżynierię chemiczną na Uniwersytecie Tsinghua jako student robotniczo-chłopsko-wojskowy w Pekinie. Tamtejsi studenci spędzali około 15 procent swojego czasu na studiowaniu marksizmu-leninizmu i myśli Mao Zedonga, a także 5 procent na pracy na roli i "uczeniu się od Armii Ludowo-Wyzwoleńczej".

W latach 1998-2002 Xi Jinping studiował teorię marksistowską i edukację ideologiczną na Uniwersytecie Tsinghua uzyskując doktorat z prawa i ideologii w 2002 roku.

Xi Jinping - kariera polityczna

W latach 1979-1982 Xi Jinping pełnił funkcję sekretarza byłego podwładnego swojego ojca Geng Biao, ówczesnego wicepremiera i sekretarza generalnego CMC. W 1982 roku został wysłany do hrabstwa Zhengding w prowincji Hebei jako zastępca sekretarza partii. W 1983 roku awansował na sekretarza, stając się najwyższym urzędnikiem hrabstwa. W swojej regionalnej karierze politycznej Xi służył następnie w czterech prowincjach: Hebei (1982–1985), Fujian (1985–2002), Zhejiang (2002–2007) i Szanghaju (2007).

W 1999 r. został awansowany na urząd wicegubernatora Fujian, a rok później został gubernatorem. W Fujian Jinping starał się przyciągnąć inwestycje z Tajwanu i wzmocnić prywatny sektor gospodarki prowincji. W 2002 roku Xi opuścił Fujian i objął kierownicze stanowiska polityczne w sąsiednim Zhejiang. Jego kariera w Zhejiang była naznaczona twardym i bezpośrednim stanowiskiem wobec skorumpowanych urzędników. To przyniosło mu sławę w krajowych mediach i zwróciło uwagę czołowych przywódców Chin.

Xi Jinping został przeniesiony do Szanghaju w marcu 2007 r., gdzie był sekretarzem partii przez siedem miesięcy. W Szanghaju Xi unikał kontrowersji i był znany ze ścisłego przestrzegania dyscypliny partyjnej. Jinping został powołany do dziewięcioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego na 17. Kongresie Partii w październiku 2007 roku.

Na 11. Ogólnochińskim Kongresie Ludowym w marcu 2008 r. Xi Jinping został wybrany na wiceprezydenta ChRL. Po awansie posiadał szeroki zakres tek. Był odpowiedzialny za kompleksowe przygotowania do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie, a także był główną postacią rządu centralnego w sprawach Hongkongu i Makau. Ponadto został także nowym prezydentem Centralnej Szkoły Partyjnej KPCh, jej kadr i ideologicznego skrzydła edukacyjnego.

15 listopada 2012 roku Xi został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego KPCh i przewodniczącego CMC przez 18. Komitet Centralny KPCh. Jinping został wybrany na prezydenta 14 marca 2013 r. w głosowaniu potwierdzającym przez 12. Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych w Pekinie. Otrzymał 2 952 głosy popierające i jeden przeciw. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Xi Jinping - życie prywatne

Pierwszą żoną Xi była Ke Lingling, córka Ke Hua, ambasadora Chin w Wielkiej Brytanii na początku 1980 roku. Rozwiedli się w ciągu kilku lat, a po rozwodzie Ke przeniosła się do Anglii. W 1987 roku Jinping poślubił wybitną chińską piosenkarkę folkową Peng Liyuan. Xi i Peng poznali się przez przyjaciół. Liyuan, znane nazwisko w Chinach, była szerzej znana opinii publicznej niż Jinping, aż do jego politycznego wyniesienia. Para często mieszkała osobno głównie ze względu na ich życie zawodowe. Peng odegrała znacznie bardziej widoczną rolę jako "pierwsza dama" Chin w porównaniu do swoich poprzedniczek. W marcu 2014 roku Peng gościła Pierwszą damę USA Michelle Obamę, podczas jej głośnej wizyty w Chinach.

Xi Jinping i Peng Liyuan mają córkę o imieniu Xi Mingze, która ukończyła Harvard University wiosną 2015 roku. Podczas studiów na Harvardzie używała pseudonimu i studiowała psychologię i język angielski. Rodzina Xi ma dom w Jade Spring Hill, ogrodzie i dzielnicy mieszkalnej w północno-zachodnim Pekinie, prowadzonej przez CMC.

W czerwcu 2012 roku Bloomberg News poinformował, że członkowie dalszej rodziny Xi mają poważne interesy biznesowe, chociaż nie było dowodów na to, że Jinping w jakikolwiek sposób im pomógł. W odpowiedzi na artykuł strona internetowa Bloomberg została zablokowana w Chinach kontynentalnych. Odkąd Jinping rozpoczął kampanię antykorupcyjną, "The New York Times" doniósł, że członkowie jego rodziny sprzedawali swoje inwestycje korporacyjne i nieruchomości od 2012 roku. Krewni wysoko postawionych chińskich urzędników, w tym siedmiu obecnych i byłych wysokich rangą przywódców Biura Politycznego KPCh, zostali wymienieni w Panama Papers, w tym Deng Jiagui, szwagier Xi. Deng miał dwie firmy fasadowe na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, podczas gdy Xi był członkiem Stałego Komitetu Biura Politycznego, ale były one uśpione, zanim Xi został sekretarzem generalnym KPCh w listopadzie 2012 roku.

Xi Jinping - poglądy

Xi Jinping twierdzi, że "tylko socjalizm może uratować Chiny", ogłosił również socjalizm o chińskich cechach "jedyną właściwą drogą do urzeczywistnienia narodowego odmłodzenia". Xi jest uważany przez niektórych obserwatorów za mocno wierzącego w "ideę projektu komunistycznego", opisywanego jako marksistowsko-leninowski. Jinping podpisuje się pod poglądem, że socjalizm ostatecznie zatriumfuje nad kapitalizmem, twierdzi, że "Analiza Marksa i Engelsa podstawowych sprzeczności społeczeństwa kapitalistycznego nie jest przestarzała, podobnie jak historyczny materialistyczny pogląd, że kapitalizm musi wymrzeć, a socjalizm musi wygrać".

Xi popiera większą kontrolę Partii nad Chińską Republiką Ludową oraz wyklucza system wielopartyjny w Chinach, uważa jednak Chiny za demokrację, jednak chińska definicja demokracji różni się od liberalnych demokracji i jest zakorzeniona w marksizmie-leninizmie. Zagraniczni analitycy i obserwatorzy szeroko kwestionują, że Chiny są demokracją, mówiąc, że są jednopartyjnym państwem autorytarnym, a Xi autorytarnym przywódcą. Niektóre źródła nazywają Xi dyktatorem, powołując się na dużą centralizację władzy wokół niego, niewidoczną w porównaniu z jego poprzednikami.

Powiązane z tematem Xi Jinping

Xi Jinping - Wiadomości