Powódź w Czechach. Władze częściowo ograniczają dostęp do miejscowości
Władze kraju ołomunieckiego częściowo ograniczyły dostęp do zniszczonych przez powódź terenów w Jesionikach. Celem jest ograniczenie niekontrolowanego napływu wolontariuszy oraz gapiów, co może komplikować pracę ratowników i służb porządkowych.

Przez najbliższe dni na wyznaczonych terenach będą mogli przebywać wyłącznie zarejestrowani wolontariusze, mieszkańcy, ich bliscy, goście lokalnych hoteli i pensjonatów oraz ratownicy, żołnierze, pracownicy miejscowych firm, jak również osoby zaangażowane w trwające w Czechach wybory samorządowe i do Senatu.
Drogi dojazdowe są kontrolowane przez policję, a naruszenie rozporządzenia skutkuje nałożeniem kary grzywny.
Zakaz wjazdu w Czechach. Obawiają się gapiów i zbyt wielu wolontariuszy
Przepisy wprowadzono na podstawie rozporządzenia o obowiązującym w regionie stanie zagrożenia. Restrykcje były inicjatywą służb ratowniczych i policji. Władze kraju ołomunieckiego poinformowały, że do regionu kierowało się kilka tysięcy wolontariuszy, których pojazdy mogłyby sparaliżować ruch i utrudnić pracę służb.
Powódź 2024. Poruszające zdjęcia z południa Polski
Ulewy, które na dobre zaczęły się 12 września, wywołały potężną powódź na południu kraju. Wielka woda najbardziej dotknęła woj. opolskie, dolnośląskie i śląskie. Na zdjęciach widzimy skalę zniszczeń i ludzkich dramatów.
























Istotne są też względy bezpieczeństwa. W Jesionikach wiele dróg jest zniszczonych, podmytych, mosty są uszkodzone. Władze chcą też ograniczyć turystykę powodziową. Przepisy obowiązują do odwołania.
Powodzie spowodowały w Czechach ogromne straty, szacowane obecnie na około cztery miliardy euro. To jednak nie koniec wyliczeń, bo wiele miejsc pozostaje niedostępnych. Firmy ubezpieczeniowe zgłosiły roszczenia na około 200 milionów euro i liczba rośnie z każdym kolejnym dniem.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!