"Polska wyrasta na militarną potęgę". Obrona zaczyna się już w Estonii

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1 tys.
Udostępnij

Polska wyrasta na militarną potęgę - twierdzi autor tekstu zamieszczonego w fińskim "Helsingin Sanomat". Jak dodaje, nasz kraj nabiera również na znaczeniu w krajach bałtyckich. - Polska przyjęła, że jej własna obrona może zaczynać się w estońskiej Narwie - mówi cytowany w tekście ekspert Tomas Jermalavicius.

Ćwiczenia na poligonie w Orzyszu
Ćwiczenia na poligonie w Orzyszu MICHAL KOSCAgencja FORUM

"Więcej Polski na Litwie" - tak artykuł o roli Polski w systemie bezpieczeństwie rejonu Bałtyku zatytułował największy fiński dziennik.

"Helsingin Sanomat" w weekendowym wydaniu analizuje ostatnią rozmowę prezydentów Polski i Litwy Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy w sprawie wzmocnienia współpracy wojskowej obu krajów, w tym potencjalnej możliwości rotacyjnej lub stałej obecności polskiego wojska na Litwie, a także konsekwentne działania Polski na polu zbrojeń.

Obrona Polski zaczyna się w Estonii

Polska rozwija strategię obrony własnego kraju, graniczącego nie tylko z rosyjskim Obwodem Królewieckim, ale również mającego długą granicę z Białorusią - skomentował dla "HS", Tomas Jermalavicius, litewski ekspert międzynarodowego think tanku ICDS w estońskim Tallinie. Według niego, Polska przyjęła, że jej "własna obrona może zaczynać się w estońskiej Narwie".

"HS" opisywał również poniesione w Polsce nakłady na obronność, jak wskazano - jedne z najwyższych w relacji do PKB wśród sojuszników NATO.

Helsiński dziennik zwrócił jednocześnie uwagę, że dążenie Polski do uzyskania pozycji militarnego mocarstwa, nie tylko w regionie, ale także w skali europejskiej, spotyka się obecnie z "pozytywnym odzewem" na Litwie, Łotwie i Estonii, szczególnie, że kraje te nie należą do grupy tych, które krytykują Polskę w jej sporze z UE w kwestii praworządności. Relacje między Polską a krajami bałtyckimi zacieśniły się jeszcze bardziej po napaści Rosji na Ukrainę. 

W tle rywalizacja z Niemcami

Innym przykładem międzynarodowych działań Polski wzmacniających jej pozycję w Europie - wskazała fińska gazeta - jest inicjatywa "Trójmorza", skupiająca, w ramach współpracy gospodarczej i energetycznej kraje Europy Środkowo-Wschodniej od Bułgarii po Estonię.

Ponadto - jak zaznaczono - wpływy Polski w UE zwiększają się od czasu wojny na Ukrainie. Polska, domagając się m.in. większych sankcji wobec Rosji, jest w pierwszej linii pomocy.

W tle jest też krytyczna linia niemieckiej polityki w Polsce oraz rywalizacja z Niemcami - zauważa fiński dziennik.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      „Prezydenci i premierzy”. Jan Krzysztof Bielecki o sporze Polska - UE: „Działania Polski to strategia wyborcza”
      „Prezydenci i premierzy”. Jan Krzysztof Bielecki o sporze Polska - UE: „Działania Polski to strategia wyborcza”Polsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      491
      Super
      relevant
      231
      Hahaha
      haha
      171
      Szok
      shock
      56
      Smutny
      sad
      27
      Zły
      angry
      36
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na