Pokaz siły. Zwolennicy puczu wypełnili największy stadion w kraju

Oprac.: Aleksandra Wieczorek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
415
Udostępnij

Zwolennicy puczu wojskowego w Nigrze w niedzielę po południu wypełnili stadion Seini Kountche w Niamey. Pokaz siły ma miejsce przed upływem ultimatum państw Afryki Zachodniej, wzywającego wojsko, które przejęło władzę, do przywrócenia obalonego prezydenta Mohameda Bazouma pod groźbą użycia "siły". Na największym w kraju stadionie powiewały flagi Nigru, Rosji i Burkina Faso. Zgromadzonych było około 30 tysięcy.

Tysiące zwolenników zamachu stanu w Nigrze zgromadziło się w niedzielę na stadionie w Niamey
Tysiące zwolenników zamachu stanu w Nigrze zgromadziło się w niedzielę na stadionie w Niamey AFP

Informacje z Niamey relacjonowali dziennikarze AFP.

Wiec w Niamey. Uczestnicy wjechali na stadion

"Precz z Francją, precz z ECOWAS!" (tj. Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej, która zagroziła interwencją militarną, jeśli zamachowcy nie oddadzą władzy prezydentowi Bazouma) - skandowali uczestnicy wiecu.

Członkowie Krajowej Rady Obrony Ojczyzny (KRN, która przejęła władzę) triumfalnie wjechali na stadion w konwoju pick-upów, entuzjastycznie witani przez tłum.

Zwolennicy puczu na stadionie w Niemey BALIMA BOUREIMA/ANADOLU AGENCYAFP

Generał Mohamed Toumba potępił tych, "którzy czają się w cieniu" i "knują" przeciwko "marszowi Nigru naprzód". - Jesteśmy świadomi ich makiawelicznego planu - powiedział.

Niger: Wygasa ultimatum. Zorganizowano pokaz siły

Pokaz siły ma miejsce w dniu wygaśnięcia ultimatum, postawionego 30 lipca przez ECOWAS wojskowym, którzy przejęli władzę, by przywrócili obalonego prezydenta - wskazuje AFP. Ultimatum wygasa w niedzielę wieczorem i na razie generałowie, którzy przejęli władzę 26 lipca w Niamey, nie wykazują chęci ustąpienia - dodaje agencja.

Zamach stanu został potępiony przez wszystkich zachodnich i afrykańskich partnerów Nigru, ale nigerska armia otrzymała wsparcie od swoich odpowiedników w Mali i Burkina Faso - którzy również doszli do władzy poprzez pucze w 2020 i 2022 r. i twierdzą, że interwencja w Nigrze byłaby "wypowiedzeniem wojny" obu krajom.

Perspektywa zachodnioafrykańskiej interwencji wojskowej budzi niepokój i krytykę w Nigerii i Algierii sugerujących, że należy jej uniknąć i rozwiązać konflikt na drodze dyplomatycznej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Bosak w ''Śniadaniu Rymanowskiego'' o zmianach w e-receptach: W rządzie skończyły się pieniądzePolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
249
Super
relevant
78
Hahaha
haha
30
Szok
shock
20
Smutny
sad
22
Zły
angry
16
Lubię to
like
Super
relevant
415
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na