Po Europie krąży podrobiony lek. Pierwsze osoby trafiają do szpitali

Oprac.: Kajetan Leśniak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
354
Udostępnij

Kilka osób w Austrii trafiło do szpitala po zażyciu podrobionej wersji popularnego leku Ozempic, stosowanego w leczeniu cukrzycy typu II - poinformował Austriacki Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa w Opiece Zdrowotnej. Tamtejsza policja ostrzega, że fałszywy lek może nadal znajdować się w obiegu. Podobne ostrzeżenia pojawiły się także w Polsce, Niemczech i Francji.

Niemiecki organ regulacyjny ds. leków opublikował porównanie podrobionego (góra) i oryginalnego (dół) leku
Niemiecki organ regulacyjny ds. leków opublikował porównanie podrobionego (góra) i oryginalnego (dół) lekuBfArMPUSTE

Ozempic to lek na receptę stosowany w leczeniu cukrzycy typu II u osób dorosłych. Jak podał Austriacki Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa (BASG) w Opiece Zdrowotnej, w Austrii kilka osób trafiło do szpitala po zażyciu podrobionej wersji leku.

Podrobiony lek krąży po Europie. Kilka osób trafiło do szpitala

W ostatnim czasie pacjenci odkryli dla tego środka alternatywne zastosowanie. Substancja czynna leku - semaglutyd - ma pomagać również w utracie wagi. To właśnie w tym celu osoby, które trafiły do szpitala, sięgnęły po Ozempic.

BASG podał w komunikacie, że osoby, które zażyły podrobioną wersję leku, zgłosiły się do szpitala z "poważnymi skutkami ubocznymi". Były to m.in. niski poziom cukru we krwi i drgawki.

Według austriackich specjalistów reakcja pacjentów wskazuje na to, że podrobione leki zawierały insulinę, a nie, tak jak w oryginalnej wersji, semaglutyd.

Policja i Ministerstwo Zdrowia zaapelowały do obywateli, by nie stosowali "zastrzyków odchudzających" z niepewnych źródeł, ponieważ zapasy fałszywego leku mogą nadal znajdować się w obiegu.

Podróbki pojawiły się po tym, jak wystąpiły problemy z zaopatrzeniem

Gdy "odkryto" nową właściwość leku i Ozempic zaczął być stosowany przez osoby próbujące schudnąć, znacząco wzrósł na niego popyt. Doprowadziło to do wyczerpania zapasów i trudności w zdobyciu środka przez osoby chorujące na cukrzycę.

Wysoki popyt przyczynił się także do powstania podróbek leku. Od pewnego czasu krążą one po Europie.

Podróbki zostały po raz pierwszy zauważone w Niemczech. Odkryto je z powodu nieaktywnych numerów seryjnych. O tym fakcie jako pierwszy poinformował 11 października niemiecki Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych.

Następnie komunikat w tej sprawie wydała Europejska Agencja Leków (EPA). Z kolei w niedzielę ostrzeżenie wydała francuska agencja ANSM.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny: Podróbki leku można rozpoznać po opakowaniu

Podróbki leku można rozpoznać po opakowaniu. Z pomocą w tej kwestii przychodzi Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF), który wydał specjalny komunikat.

"Istnieją różnice w wyglądzie pomiędzy sfałszowanym wstrzykiwaczem, a oryginalnym. (...) Sfałszowane wstrzykiwacze oznaczone są etykietami w języku niemieckim" - czytamy na stronie GIF.

Tę informację potwierdziła EPA, dodając, że podrobione leki pochodzą z hurtowni w Austrii i Niemczech. Ponadto podrobione wstrzykiwacze mają kolor ciemniejszy niż oryginalne produkty.

W swoim komunikacie GIF poinformowało także, że w Polsce dotychczas nie zidentyfikowano sfałszowanych opakowań leku.

Mimo to GIF zwrócił się do pacjentów i wszystkich osób w łańcuchu dystrybucji środków farmakologicznych "o zachowanie zwiększonej czujności i ostrożności podczas zakupu i stosowania produktu leczniczego Ozempic".

Źródła: AFP, BBC News

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Przejdź na