Pierwszy taki poród w Europie. Ciążę nosiły dwie kobiety

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
2,1 tys.
Udostępnij

Na świat przyszło pierwsze w Europie i drugie na świecie dziecko noszone przez parę złożoną z dwóch kobiet. Niecodzienny rozród współdzielony odbył się dzięki nowatorskiej technice INVOcell i miał miejsce na hiszpańskiej Majorce. Ciąża przebiegła pomyślnie - zdrowy chłopczyk o imieniu Derek o wadze 3,3 kg urodził się kilka dni temu. Eksperci przekonują, że metoda jest niemal połowę tańsza od konwencjonalnego zapłodnienia in vitro.

Szpitalny oddział noworodków (zdjęcie ilustracyjne)
Szpitalny oddział noworodków (zdjęcie ilustracyjne)NewsLubuskiEast News

27-letnia Azahara i 30-letnia Estefania są parą i zdecydowały się dzielić ciążę za pomocą nowej techniki wspomaganego rozrodu - tzw. INVOcell.

Według biologa i dyrektora laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce, Felipe Gallego, obie kobiety nosiły w sobie zarodek na pierwszym etapie ciąży, co pozwoliło im "dzielić doświadczenie macierzyństwa".

Hiszpania: Urodziło się dziecko noszone przez dwie kobiety

Jak zaznaczył ekspert, było to możliwe dzięki nowej technice - INVOcell - która "pozwala na zajście w ciążę w bardziej naturalny sposób, bez potrzeby uciekania się do laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, gdyż pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety".

- Wybraliśmy oocyty (komórki dające początek komórkom jajowym - red.) od pacjentki numer jeden i połączyliśmy je z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków, a następnie umieściliśmy w kapsułce INVOcell, którą wprowadziliśmy pod szyjkę macicy drugiej pacjentki. Tam pozostały cztery dni - do czasu, kiedy uformowały się zarodki - powiedział Gallego cytowany przez "Diario de Mallorca".

Invocell jest tańszy o 40 proc. od in vitro

Ivocell to małe urządzenie działające jak inkubator, w którym umieszcza się komórki jajowe i nasienie, a następnie wprowadza do pochwy kobiety - wyjaśnił specjalista. Składa się z części kapsułki umieszczanej pod szyjką macicy i elementu zapobiegającego przesuwaniu się lub wypadnięciu urządzenia.

Jeżeli para kobiet decyduje się na dzielenie ciąży, partnerka nosząca INVOcell piątego dnia przekazuje jeden z wybranych, uformowanych zarodków w fazie blastocysty swojej partnerce, w której płód rozwija się do czasu porodu.

W ten sposób obie kobiety dzielą noszenie embriona w swoich macicach - wskazał Gallego. - Oprócz tego INVOcell jest metodą tańszą o 40 proc. od konwencjonalnego zapłodnienia in vitro - podkreślił.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Hennig-Kloska w ''Gościu Wydarzeń'': Związki partnerskie to wyzwanie, a nie poglądPolsat NewsPolsat News
Przejdź na