Nowe zjawisko w Hiszpanii: Matki w wieku 40-50 lat
Liczba kobiet, które zostały matkami w wieku 45 lat i więcej wzrosła tylko od stycznia do czerwca tego roku w Hiszpanii o 55 procent. W ciągu siedmiu lat aż trzykrotnie wzrosła liczba matek w wieku 50 lat. Mamy nową tendencję - sygnalizują hiszpańskie władze. 10 procent wszystkich hiszpańskich ciąż jest z in vitro - najwięcej, od kiedy wynaleziono tę metodę.

W Hiszpanii odnotowano najmniej urodzeń od ośmiu lat. Gdyby nie ciąże kobiet po czterdziestce, byłoby jeszcze gorzej.
Średnia wieku kobiety w pierwszej ciąży w Hiszpanii to 32 lata, według demografów wkrótce zbliży się do 35 lat. W 1985 roku to było 26 lat.
Powodów późnych ciąż jest wiele
- Mam 31 lat i nie posiadam dzieci - mówi Interii dziennikarka "El Pais" Belen Remacha Ciutat, która, można by powiedzieć, idealnie wpisuje się w hiszpańskie statystyki w sprawie dzietności. Gdy pytam, dlaczego - odpowiada, że przede wszystkim z powodów finansowych, mieszkaniowych, niepewności na rynku pracy. Jak zaznacza, brakuje jej również odpowiedzialnego partnera, a ponadto chciałaby jeszcze trochę przedłużyć młodość.
Gdyby Belen chciała mieć dzieci przed czterdziestką, to państwo opłaci jej procedurę in vitro. Po czterdziestce już płaci kobieta. Zabieg nie odbywa się z dnia na dzień - jest długa lista oczekujących, co najlepiej pokazuje zmiany społeczne w Hiszpanii.
Więcej matek w wieku 40 lat niż 25
W Hiszpanii od 2016 roku więcej kobiet zostaje matkami w wieku 40 lat niż 25. Według zeszłorocznych danych około 10 tysięcy matek miało 25 lat, a ponad 13 tysięcy - 40. Teraz ta granica wiekowa jeszcze bardziej przesunęła się w górę.
Według demografów problem związany jest ze zjawiskiem prekariatu. W latach 80. francuscy socjologowie stosowali ten termin do opisu pracowników sezonowych bądź tymczasowych. Teraz młodzi ludzie w Hiszpanii nie mają gwarancji zatrudnienia, więc odkładają moment założenia rodziny. Hiszpańscy demografowie mówią o tym, że społeczeństwo dostosowuje się do sytuacji.
Znakiem czasów jest fakt, że kobiety samotne i lesbijki też mogą się poddać zabiegowi in vitro za darmo. Najwięcej narodzin z in vitro ma miejsce w dużych regionach - Madrycie, Katalonii i Andaluzji, która od zawsze uchodziła za bardziej konserwatywną.
Najwięcej zabiegów in vitro w Europie
Hiszpania zezwala na praktycznie wszystkie metody sztucznego zapłodnienia, prawo nie przewiduje surogatek oraz wyboru płci dziecka. Nasila się turystyka z państw, w których in vitro nie jest legalne.
Hiszpańskie kliniki leczenia niepłodności chwalą się też skutecznością: co trzecia kobieta zachodzi w ciążę za pierwszą próbą.
10 lat temu in vitro stanowiło 5 procent ciąż w Hiszpanii, dziś już drugie tyle. Według Hiszpańskiego Stowarzyszenia Płodności trzykrotnie też zwiększyła się liczba procedur zamrożenia komórek jajowych, z 30 tysięcy aż po 155 tysięcy i to w ciągu pięciu lat.