Reklama

Reklama

Papież Franciszek ogłosił nowego błogosławionego. To papież Jan Paweł I

Jan Paweł I został w niedzielę ogłoszony błogosławionym. Jego beatyfikacji przewodniczył papież Franciszek. - Żył w radości Ewangelii, bez kompromisów, miłując do końca - mówił w czasie uroczystości Franciszek.

Podczas mszy na placu Świętego Piotra w niedzielę papież Franciszek ogłosił Jana Pawła I błogosławionym. Stał on na czele Kościoła 33 dni w 1978 roku i był poprzednikiem św. Jana Pawła II. Po wyborze 26 sierpnia Albino Luciani zmarł na zawał 28 września.

Franciszek ogłosił papieża Jana Pawła I błogosławionym

W mszy beatyfikacyjnej w strugach deszczu uczestniczy prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Urodzony w 1912 roku błogosławiony Jan Paweł I nazywany był Papieżem Uśmiechu. Słynął z pokory i z tego, że był blisko ludzi.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 roku.

Na frontonie bazyliki odsłonięto portret Jana Pawła I wykonany przez artystę z Chin Yana Zhanga.

Reklama

Franciszek: Był pasterzem łagodnym i pokornym

W czasie mszy na placu Świętego Piotra papież mówił, że nowy błogosławiony żył "w radości Ewangelii, bez kompromisów, miłując do końca".

"Ucieleśniał ubóstwo ucznia" Jezusa - dodał Franciszek. Jak zauważył, polega to nie tylko "na oderwaniu się od dóbr materialnych, ale przede wszystkim na przezwyciężeniu pokusy, by umieszczać siebie w centrum i szukać własnej chwały".

"Podążając za wzorem Jezusa, był pasterzem łagodnym i pokornym" - powiedział papież.

Podkreślił: "Uśmiechem papież Luciano zdołał przekazywać dobroć Boga. Piękny jest Kościół z obliczem radosnym, pogodnym, uśmiechniętym, który nigdy nie zamyka drzwi, nie jątrzy serc, nie narzeka i nie nosi urazy, nie jest wściekły i niecierpliwy, nie jest odpychający, nie cierpi z powodu nostalgii za przeszłością".  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy