Reklama

Reklama

Watykan: Nadzwyczajna narada papieża z prawie 200 kardynałami

Prawie dwustu kardynałów z całego świata, patriarchów Kościołów wschodnich i przełożonych z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej uczestniczyło w dwudniowym, nadzwyczajnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem - poinformował we wtorek Watykan po zakończeniu narady. Jej głównym tematem była nowa konstytucja apostolska dotycząca reformy Kurii Rzymskiej.

Konstytucja apostolska "Praedicate Evangelium" weszła w życie w czerwcu wprowadzając liczne zmiany w organizacji i funkcjonowaniu Kurii Rzymskiej. Dotychczasowe kongregacje zostały zastąpione przez dykasterie. Powstały one też w wyniku połączenia różnych papieskich rad.

Spotkanie papieża z kardynałami

Reforma Kurii, zrealizowana po prawie ośmiu latach prac papieża z Radą Kardynałów, była głównym tematem narady.

Watykan przekazał dziennikarzom, że dyskutowano o różnych aspektach dotyczących tego dokumentu i życia Kościoła. Ostatnia wtorkowa sesja poświęcona była zaś przygotowaniom do Jubileuszu Nadziei, czyli Roku Świętego 2025.

Reklama

Wcześniej watykańskie media podały, że kardynałowie rozmawiali również o roli świeckich i możliwości pełnienia przez nich, także przez kobiety, kierowniczych funkcji w niektórych dykasteriach.

Kardynał z Niemiec: Żadnego kryzysu

"Żadnego konfliktu, kryzysu czy polemiki" - tak klimat narady opisali kardynał Walter Kasper z Niemiec i kardynał Christoph Schoenborn, metropolita Wiednia, cytowani przez włoską agencję katolicką Sir.

Spotkanie Franciszka z kardynałami zakończy we wtorek msza w bazylice Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża. 

W homilii w bazylice Świętego Piotra papież przywołał słowa Jezusa do uczniów: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem; Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

- Te słowa Zmartwychwstałego, dwa tysiące lat później wciąż mają moc poruszania naszych serc - podkreślił.

Franciszek mówił: Nie przestaje nas zadziwiać niezgłębiona Boża decyzja o ewangelizacji świata wychodząc od tej małej grupy uczniów.

- Nazywają nas eminencjami. Owszem, jest w tym prawda, ale jest też wiele podstępu - ostrzegł papież.

- Takie zadziwienie nie maleje w nas wraz z upływem lat, nie zmienia się wraz ze wzrostem naszych obowiązków w Kościele. Dzięki Bogu nie. Rośnie w siłę, pogłębia się. Jestem pewien, że dotyczy to także was, drodzy bracia, którzy niedawno staliście się członkami Kolegium Kardynalskiego - dodał zwracając się do 20 nowo mianowanych kardynałów z pięciu kontynentów. Jak ocenił, to jest "termometr naszego życia duchowego".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy