Reklama

Niemiecki rząd: Gazociąg Nord Strem 2 jest niesprawny technicznie

Nord Stream 2 jest niezdatny do użytku - twierdzi niemiecki rząd w odpowiedzi na interpelację wiceprzewodniczącego Alternatywy dla Niemiec (AfD), która chce, aby gabinet Olafa Scholza uruchomił gazociąg, w celu zapewnienia dostaw surowca do Niemiec. Tymczasem Władimir Putin twierdzi, że przeprawa jest sprawna i "trzeba tylko odkręcić kurek".

Rząd niemiecki nie wierzy - wbrew zapewnieniom Kremla - że którakolwiek z dwóch rur gazociągu Nord Stream 2 po eksplozjach we wrześniu jest nienaruszona. 

"Jest bardzo prawdopodobne, że akt sabotażu z silnymi wybuchami miał negatywny wpływ na obie nitki gazociągu i nie jest on obecnie w podstawowym stopniu sprawny technicznie" - stwierdzono w odpowiedzi rządu na zapytanie parlamentarne wiceprzewodniczącego klubu poselskiego Alternatywy dla Niemiec Leifa-Erika Holma.

Uszkodzenie Nord Stream. AfD chce uruchomienia gazociągów

Gazociąg Nord Stream 2 nie otrzymał też niezbędnej certyfikacji potrzebnej do eksploatacji i również z tego powodu nie mógłby zostać uruchomiony.

Reklama

Jak stwierdził poseł AfD, dla niego wygląda to tak, "jakby koalicja rządowa liczyła na to, że kwestia dostaw gazu przez Nord Stream załatwiła się sama w wyniku ekspozji". Jego partia opowiada się za uruchomieniem Nord Stream 2 i odrzuca kurs przyjęty przez rząd Olafa Scholza, który zareagował na rosyjską wojnę w Ukrainie taktyką uniezależniania się od rosyjskiego gazu.

Władimir Putin: Trzeba tylko odkręcić kurek

Pod koniec września br. po wybuchach w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm odkryto cztery wycieki w gazociągach Nord Stream 1 i 2, po dwa w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii i Szwecji.

Dwa tygodnie temu prezydent Rosji Władimir Putin zaoferował dostawy surowca przez - jego zdaniem - wciąż sprawny technicznie rurociąg Nord Stream 2. "Trzeba tylko odkręcić kurek" - powiedział na Tygodniu Energetycznym w Moskwie. Jak stwierdził, rura nie została uszkodzona w sposób wykluczający jej użycie. 

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Nord Stream | uszkodzenie | Niemcy | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy