Reklama

Niemiecki dziennik krytykuje Olafa Scholza. "Bardzo odległy cel"

Zobowiązanie kanclerza Niemiec Olafa Scholza o wydatkach na obronność prawdopodobnie nie zostanie wypełnione. "Z najnowszych analiz wynika, że potrzebnych będzie więcej pieniędzy, niż pierwotnie planowano w budżecie, a celu nie uda się zrealizować jeszcze przez kilka lat" - informuje w poniedziałek dziennik "Spiegel".

"Celu NATO, jakim jest przeznaczenie 2 proc. PKB na cele zbrojeniowe, nie uda się osiągnąć zarówno w 2023, a nawet w 2026 roku" - pisze "Spiegel", opierając się na badaniach przeprowadzonych przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW).

Według Instytutu dwuprocentowy cel jest "bardzo odległy, a zamówienia, które powinny być zrealizowane krótkoterminowo, nie wykazują żadnych postępów". W swoim raporcie IW wskazuje, że winę za zwłokę ponosi rosnąca inflacja, opóźnienia w zakupach sprzętu i niedofinansowanie Bundeswehry w budżecie federalnym.

Reklama

NATO krytykuje Niemcy

Jak przypomina "Spiegel", w ostatnich latach Niemcy były wielokrotnie krytykowane przez partnerów z NATO za zbyt niskie wydatki na obronność. Dopiero po ataku Rosji na Ukrainę rząd federalny ustanowił na potrzeby Bundeswehry specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro. 

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) poinformował także, że wydatki Niemiec na obronę wzrosną do 2 proc. PKB. Jednak, aby osiągnąć ten ostatni cel, podstawowy budżet obronny musiałby być zwiększany "co najmniej o 5 procent" rocznie (nie licząc środków na fundusz specjalny dla Bundeswehry - red.).

Scholz odpiera zarzuty

Kanclerz odrzucał wielokrotnie krytykę polityki obronnej swojego rządu. Przekonywał w ostatnią środę w Bundestagu, że "koalicja dotrzymuje obietnicy" przeznaczenia 2 proc. PKB na cele obronności.

- Obecny rząd federalny unowocześnia nasz kraj pod względem polityki bezpieczeństwa - jako wiarygodny sojusznik ze sprawnymi siłami zbrojnymi - po tym, jak ministrowie obrony CDU i CSU przez wiele lat zaniedbywali naszą armię - stwierdził kanclerz, odrzucając zarzuty, że reorganizacja Bundeswehry nie postępuje wystarczająco szybko. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama