Reklama

Reklama

Napięta sytuacja w Europie. Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA

Sytuacja w Europie Wschodniej była tematem telefonicznej rozmowy sekretarza obrony USA Lloyda Austina z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. O bezpieczeństwie w Europie rozmawiali również generał Milley i generał Andrzejczak. Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price oświadczył, że gazociąg Nord Stream 2 "nie ruszy do przodu", jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

"Sekretarz obrony Lloyd J. Austin III rozmawiał z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, aby omówić trwający, niesprowokowany rozwój militarny Rosji wokół Ukrainy - poinformował w komunikacie rzecznik Pentagonu John Kirby.

"Obaj politycy wyrazili niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz nieustanne zaangażowanie w budowanie zdolności obronnych sił ukraińskich" - przekazał. 

"Sekretarz Austin i minister Błaszczak wymienili również poglądy na temat wzmocnienia odstraszania wzdłuż wschodniej flanki NATO, podkreślili znaczenie utrzymania jedności NATO i zgodzili się kontynuować ścisłą współpracę w tym krytycznym czasie" - dodał Kirby.

Reklama"Kolejna rozmowa telefoniczna z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Poruszyliśmy kwestie bezpieczeństwa w regionie, w szczególności na Ukrainie. Szef Pentagonu przyjął moje zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. Rozmawialiśmy także na temat modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP" - poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak. 

Rozmowa generałów

Aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie była również przedmiotem telefonicznej rozmowy przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów sił zbrojnych USA gen. Marka Millley'a z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem - poinformował rzecznik Połączonych Sztabów płk Dave Butler.

"Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark A. Millley rozmawiał dziś telefonicznie z szefem Sztabu Generalnego RP gen. Rajmundem Andrzejczakiem" - napisał Butler w komunikacie na stronie Kolegium. "Obaj przywódcy omówili kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania i podzielili się oceną aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie".

"USA i Polskę łączą silne stosunki obronne - dodał Butler - Polska jest dzielnym sojusznikiem w Europie Środkowej, zaangażowanym w odstraszanie NATO i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa w Europie i na świecie".

Milley o sytuacji w Europie Wschodniej rozmawiał telefonicznie także z inspektorem generalnym Bundeswehry gen. Eberhardem Zornem.

Nord Stream 2

Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price oświadczył, że gazociąg Nord Stream 2 "nie ruszy do przodu", jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

- Chcę powiedzieć bardzo jasno: jeśli Rosja w taki czy inny sposób zaatakuje Ukrainę, Nord Stream 2 nie posunie się naprzód - powiedział Price.

Price nie wyjaśnił, czy Niemcy zapewniły USA, że nie będą kontynuować rozwoju projektu. - Nie będę wchodzić w szczegóły. Będziemy współpracować z Niemcami, aby zapewnić, że Nord Stream 2 nie posunie się naprzód - powiedział Price portalowi NPR.

Wcześniej przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez zapowiedział, że jeśli Niemcy nie wstrzymają Nord Stream 2 w przypadku nowej agresji Rosji, USA nałożą sankcje na projekt.

- To powinien być sygnał dla Putina, że jest realna możliwość, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony, jeśli napadnie (Ukrainę). A jeśli Niemcy tego nie zrobią, my nałożymy sankcje - zapowiedział Demokrata.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy