Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Może być kolejnym krajem w UE. "Rzadki przykład konsensusu"
Proces akcesji Czarnogóry do Unii Europejskiej wkracza w finalną fazę. - Siły polityczne zjednoczyły się w dążeniu do wejścia do UE (...). Nie słychać eurosceptycznych narracji - podkreśla minister ds. europejskich Czarnogóry Maida Gorczević, która w czwartek odwiedzi Polskę.
![Szefowa KE Ursula von der Leyen, prezydent Czarnogóry Jakov Milatović oraz minister ds. europejskich Czarnogóry Maida Gorczević](https://i.iplsc.com/-/000KIUANTYE6KFDK-C461-F4.webp)
Czarnogóra, gdzie wszystkie siły polityczne i społeczeństwo zjednoczyły się w dążeniu do wejścia do UE, jest rzadkim przykładem konsensu w sprawie europejskiej przyszłości kraju - powiedziała w rozmowie z PAP minister ds. europejskich Czarnogóry Maida Gorczević, która w czwartek rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce.
Według zapowiedzi rządu w Podgoricy wizyta Gorczević w Warszawie będzie okazją do promocji postępów Czarnogóry w procesie integracyjnym w Polsce, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE.
- Długość procesu rozszerzenia (UE) doprowadziła do pewnej frustracji na Bałkanach Zachodnich, jednak czarnogórskie społeczeństwo pozostaje nastawione optymistycznie - podkreśliła Gorczević. - Ponad 80 proc. obywateli popiera przystąpienie do UE, nasz rząd w pełni zgadza się ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE, a w czarnogórskiej debacie publicznej nie słychać eurosceptycznych narracji - stwierdziła.
Jak dodała minister, Podgorica "skupia się na trudnym procesie negocjacyjnym i na jednoczesnym informowaniu społeczeństwa o korzyściach z niego płynących".
Czarnogóra: Nowi członkowie rozwiązaniem problemów UE
Szefowa resortu oceniła, że "rosyjska agresja na Ukrainę, pandemia koronawirusa i inne czynniki powodujące niestabilność w UE przyspieszyły zainteresowanie integracją kandydatów we wspólnotowych ramach politycznych i bezpieczeństwa".
- Rozszerzenie UE mogłoby pomóc w rozwiązywaniu problemów wewnętrznych poprzez rozszerzenie wpływów Wspólnoty, pobudzenie optymizmu wśród krajów członkowskich i wzmocnienie pozycji UE w świecie - podkreśliła Gorczević.
Dodała, że "po latach tzw. zmęczenia rozszerzeniem na szczeblu UE sytuacja zaczęła się zmieniać, czego doskonałym przykładem jest Czarnogóra". - W 2024 roku po raz pierwszy od siedmiu lat zamknęliśmy trzy rozdziały negocjacyjne, co wyraźnie pokazuje wolę zarówno w UE, jak i Czarnogórze - zaznaczyła.
Kryzys konstytucyjny Czarnogóry i walka z korupcją
Komentując wezwania UE do reform w sferze wolności mediów, walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, Gorczević zwróciła uwagę, że "po odsunięciu 30-letniego reżimu (Milo Djukanovicia - red.) nowe władze zaczęły sądzić byłych wysokich rangą urzędników za korupcję i powiązania z przestępczością zorganizowaną".
Minister przypomniała, że Czarnogóra otrzymała w 2024 roku od Komisji Europejskiej raport dotyczący spełnienia kryteriów przejściowych dotyczących praworządności. - Był to wyraz uznania za odejście od najbardziej negatywnych praktyk społecznych - zauważyła.
W Czarnogórze od ponad miesiąca trwa kryzys konstytucyjny, który rozpoczął się, gdy komisja parlamentarna zdecydowała o przejściu w stan spoczynku sędzi Trybunału Konstytucyjnego, a większość parlamentarna ogłosiła, że zamierza wysłać na emeryturę kolejnych dwóch sędziów Trybunału. Od tego czasu opozycja blokuje prace parlamentu, twierdząc, że naruszono w ten sposób konstytucję, według której to Trybunał decyduje o emeryturze członków swojego składu.
- Problem bezsprzecznie istnieje, ale wynika z samego Trybunału, a nie z decyzji komisji parlamentarnej. Rząd i premier (Milojko Spajić) są otwarci na dialog z opozycją i zaproszenie zostało już wystosowane - przekonywała minister. Pytana o reakcję UE, odpowiedziała, że "Bruksela wezwała wszystkie władze Czarnogóry do zapewnienia pełnej funkcjonalności Trybunału".
- Rząd zintensyfikował procesy reform związanych z UE, dlatego nie ma czasu do stracenia, a każdy dzień bojkotu parlamentarnego utrudnia postęp - podsumowała czarnogórska minister spraw europejskich.
Prozachodnia i proeuropejska polityka Czarnogóry
Prezydent Czarnogóry Jakov Milatović, który w poniedziałek wziął udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, we wtorek spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie z prezydentem Andrzejem Dudą.
W ubiegłym tygodniu Duda spotkał się z z premierem Czarnogóry Milojko Spajiciem przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Prowadząca prozachodnią i proeuropejską politykę Czarnogóra w 2017 roku dołączyła do NATO i obecnie jest uznawana za najbardziej zaawansowany kraj Bałkanów Zachodnich na drodze do członkostwa w UE.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL