Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Może być kolejnym krajem w UE. "Rzadki przykład konsensusu"

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Proces akcesji Czarnogóry do Unii Europejskiej wkracza w finalną fazę. - Siły polityczne zjednoczyły się w dążeniu do wejścia do UE (...). Nie słychać eurosceptycznych narracji - podkreśla minister ds. europejskich Czarnogóry Maida Gorczević, która w czwartek odwiedzi Polskę.

Szefowa KE Ursula von der Leyen, prezydent Czarnogóry Jakov Milatović oraz minister ds. europejskich Czarnogóry Maida Gorczević
Szefowa KE Ursula von der Leyen, prezydent Czarnogóry Jakov Milatović oraz minister ds. europejskich Czarnogóry Maida Gorczević/STEVO VASILJEVIC / Reuters / Maida Gorčević / Serwis X/Agencja FORUM

Czarnogóra, gdzie wszystkie siły polityczne i społeczeństwo zjednoczyły się w dążeniu do wejścia do UE, jest rzadkim przykładem konsensu w sprawie europejskiej przyszłości kraju - powiedziała w rozmowie z PAP minister ds. europejskich Czarnogóry Maida Gorczević, która w czwartek rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce.

Według zapowiedzi rządu w Podgoricy wizyta Gorczević w Warszawie będzie okazją do promocji postępów Czarnogóry w procesie integracyjnym w Polsce, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE.

- Długość procesu rozszerzenia (UE) doprowadziła do pewnej frustracji na Bałkanach Zachodnich, jednak czarnogórskie społeczeństwo pozostaje nastawione optymistycznie - podkreśliła Gorczević. - Ponad 80 proc. obywateli popiera przystąpienie do UE, nasz rząd w pełni zgadza się ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE, a w czarnogórskiej debacie publicznej nie słychać eurosceptycznych narracji - stwierdziła.

Jak dodała minister, Podgorica "skupia się na trudnym procesie negocjacyjnym i na jednoczesnym informowaniu społeczeństwa o korzyściach z niego płynących".

Czarnogóra: Nowi członkowie rozwiązaniem problemów UE

Szefowa resortu oceniła, że "rosyjska agresja na Ukrainę, pandemia koronawirusa i inne czynniki powodujące niestabilność w UE przyspieszyły zainteresowanie integracją kandydatów we wspólnotowych ramach politycznych i bezpieczeństwa".

Rozszerzenie UE mogłoby pomóc w rozwiązywaniu problemów wewnętrznych poprzez rozszerzenie wpływów Wspólnoty, pobudzenie optymizmu wśród krajów członkowskich i wzmocnienie pozycji UE w świecie - podkreśliła Gorczević.

Dodała, że "po latach tzw. zmęczenia rozszerzeniem na szczeblu UE sytuacja zaczęła się zmieniać, czego doskonałym przykładem jest Czarnogóra". - W 2024 roku po raz pierwszy od siedmiu lat zamknęliśmy trzy rozdziały negocjacyjne, co wyraźnie pokazuje wolę zarówno w UE, jak i Czarnogórze - zaznaczyła.

Kryzys konstytucyjny Czarnogóry i walka z korupcją

Komentując wezwania UE do reform w sferze wolności mediów, walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, Gorczević zwróciła uwagę, że "po odsunięciu 30-letniego reżimu (Milo Djukanovicia - red.) nowe władze zaczęły sądzić byłych wysokich rangą urzędników za korupcję i powiązania z przestępczością zorganizowaną".

Minister przypomniała, że Czarnogóra otrzymała w 2024 roku od Komisji Europejskiej raport dotyczący spełnienia kryteriów przejściowych dotyczących praworządności. - Był to wyraz uznania za odejście od najbardziej negatywnych praktyk społecznych - zauważyła.

W Czarnogórze od ponad miesiąca trwa kryzys konstytucyjny, który rozpoczął się, gdy komisja parlamentarna zdecydowała o przejściu w stan spoczynku sędzi Trybunału Konstytucyjnego, a większość parlamentarna ogłosiła, że zamierza wysłać na emeryturę kolejnych dwóch sędziów Trybunału. Od tego czasu opozycja blokuje prace parlamentu, twierdząc, że naruszono w ten sposób konstytucję, według której to Trybunał decyduje o emeryturze członków swojego składu.

- Problem bezsprzecznie istnieje, ale wynika z samego Trybunału, a nie z decyzji komisji parlamentarnej. Rząd i premier (Milojko Spajić) są otwarci na dialog z opozycją i zaproszenie zostało już wystosowane - przekonywała minister. Pytana o reakcję UE, odpowiedziała, że "Bruksela wezwała wszystkie władze Czarnogóry do zapewnienia pełnej funkcjonalności Trybunału".

- Rząd zintensyfikował procesy reform związanych z UE, dlatego nie ma czasu do stracenia, a każdy dzień bojkotu parlamentarnego utrudnia postęp - podsumowała czarnogórska minister spraw europejskich.

Prozachodnia i proeuropejska polityka Czarnogóry

Prezydent Czarnogóry Jakov Milatović, który w poniedziałek wziął udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, we wtorek spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie z prezydentem Andrzejem Dudą

W ubiegłym tygodniu Duda spotkał się z z premierem Czarnogóry Milojko Spajiciem przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Prowadząca prozachodnią i proeuropejską politykę Czarnogóra w 2017 roku dołączyła do NATO i obecnie jest uznawana za najbardziej zaawansowany kraj Bałkanów Zachodnich na drodze do członkostwa w UE. 

---- 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

Wicepremier ostrzega kandydatów na prezydenta: Rosja zagraża wszystkim komitetom/Polsat News/Polsat News

PAP/INTERIA.PL

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na: