Lech Wałęsa uhonorowany przez Związek Seniorów CDU. Miał przesłanie do Niemiec

Krystyna Opozda

Oprac.: Krystyna Opozda

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

Były przywódca polskich związków zawodowych i były prezydent RP Lech Wałęsa został uhonorowany w Berlinie za zasługi na rzecz pojednania i porozumienia. Uhonorowano również jego wkład w pokojową rewolucję. Laudację dla Lecha Wałęsy wygłosił wieloletni przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble. Swoje wystąpienie miał też Wałęsa. Apelował w nim do Niemiec o "przewodzenie w ratowaniu Europy".

Lech Wałęsa nagrodzony
Lech Wałęsa nagrodzony JOHN MACDOUGALL/AFPEast News

Jak pisze we wtorek portal "Stimme" Lech Wałęsa przyjechał w poniedziałek do Berlina po odbiór nagrody. We Franzoesische Friedrichstadtkirche przy Gendarmenmarkt Związek Seniorów CDU przyznał mu "Złoty Medal za zasługi dla pojednania i porozumienia między narodami".

Laudację dla Lecha Wałęsy wygłosił wieloletni przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble. Nazwał byłego prezydenta RP "jedną z formatywnych postaci, które doprowadziły do pokojowego zakończenia zimnej wojny".

Wałęsa wzywa Niemcy do przewodzenia w ratowaniu Europy

Przewodniczący Związku Seniorów CDU Otto Wulff w swoim wystąpieniu powiedział, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby nie "przesuwać kompasu wartości tam i z powrotem". Największymi osiągnięciami powojennej historii było pojednanie polsko-niemieckie oraz powstanie wolnej i demokratycznej Europy - to trzeba było zachować. W swoim przemówieniu Wałęsa wezwał Niemcy do przewodzenia w ratowaniu Europy.

Według niego Niemcy powinni "zjednoczyć mądre umysły w Europie". Jak wskazał - wynik wyborów we Włoszech miał też związek z brakiem przywództwa Niemiec w Europie.

Lech Wałęsa - jak podkreślił portal - jest też bardzo zaniepokojony wojną w Ukrainie. Przypomniał, że Rosja, podobnie jak w przeszłości Związek Radziecki, podporządkowała sobie wiele narodów, przesiedliła je, wymordowała ich przywódców. - Daliśmy się zwieść na manowce pierestrojki i głasnosti. - ocenił.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Cymański o konflikcie Sasina i Morawieckiego: Bardzo mnie smucą i niepokoją te sygnały
      Cymański o konflikcie Sasina i Morawieckiego: Bardzo mnie smucą i niepokoją te sygnały RMF FMRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      1
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na