Reklama

Reklama

Kryzys na Ukrainie. Do Kijowa leci delegacja USA

Delegacja Izby Reprezentantów USA jest w drodze na Ukrainę. Kongresmeni udadzą się także do Brukseli, gdzie spotkają się z delegacją władz Unii Europejskiej. Powodem jest rosnące napięcie na linii Kijów-Moskwa.

Delegacja Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych udała się we wtorek do Europy. Kongresmeni odwiedzą Brukselę i Kijów. Poinformował o tym szef komisji spraw zagranicznych Izby Gregory Meeks. W skład delegacji weszło trzech Republikanów i sześciu Demokratów, w tym urodzony w Polsce kongresmen Tom Malinowski.

Kryzys Ukraina-Rosja. USA wysyła delegację

Przed wizytą w Kijowie politycy z USA odbędą serię spotkań w Brukseli z przedstawicielami NATO, UE oraz państw członkowskich na temat "sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej i koncentracji rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą i na Białorusi".

Reklama

"W Kijowie delegacja spotka się z wysokimi rangą przedstawicielami władz Ukrainy, by przedyskutować sytuację bezpieczeństwa i potwierdzić wsparcie USA dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej" - przekazano w komunikacie Izby.

Delegacja Izby Reprezentantów USA odbędzie już drugą taką wizytą w ostatnim czasie; niecałe dwa tygodnie wcześniej Kijów odwiedziła grupa senatorów z obydwu partii, która spotkała się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Według portalu Axios ukraiński przywódca miał wówczas przekazać senatorom, że powinni przyjąć sankcje przeciwko Rosji, zanim ta zdecyduje się na inwazję, a nie po fakcie.

Kryzys Rosja-Ukraina. USA a kwestia sankcji

Obydwie Izby przygotowały w ostatnim czasie projekty szerokiego katalogu sankcji, m.in. przeciwko głównym rosyjskim instytucjom finansowym i przemysłowi wydobywczemu, a także gazociągowi Nord Stream 2. W obecnie proponowanej formie sankcje te miałyby zostać przyjęte po stwierdzeniu przez prezydenta USA, że doszło do wznowionej agresji przeciwko Ukrainie.

Republikanie i część Demokratów domagają się jednak, by przynajmniej część z restrykcji nałożyć jeszcze przed podjęciem działań wojennych przez Rosję.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy