Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Kraj NATO szykuje nową broń. Jeden żołnierz obsłuży jednocześnie sto maszyn
Szwedzkie Siły Obronne uruchomiły projekt mający na celu szybki rozwój wykorzystania dużej liczby dronów w tym samym czasie. Rój złożony z nawet stu bezzałogowców ma być obsługiwany przez zaledwie jednego żołnierza. Maszyny po raz pierwszy zostaną wykorzystane w marcowych manewrach Arctic Strike.
O uruchomieniu nowego projektu w szwedzkiej armii poinformował tamtejszy minister obrony Pål Jonson i dyrektor generalny Saab Michael Johansson. Dodatkowo w prace nad wprowadzeniem roju dronów zaangażowana będzie także Agencja Materiałów Obronnych.
Jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela firmy Saab tego typu wdrożenia standardowo trwają około pięć lat, jednak w tym przypadku udało się znacząco przyspieszyć. Pierwsze testy wojskowe zorganizowane zostaną już w marcu, w ramach manewrów Arctic Strike. Udział w nich wezmą nie tylko Szwedzi, ale także żołnierze z Norwegii i Finlandii.
Szwecja. Roje dronów w Siłach Obronnych
Według analityków wojskowych w projekcie założono jednoczesne wykorzystanie do 100 dronów, które tworzyć będą "stado". Te składać się będzie z różnego typu maszyn przypisanych do różnych zadań. Jak podkreślono, nawet w przypadku uszkodzenia poszczególnych jednostek sprzętu misja bojowa nie zostanie zakłócona.
Producent sprzętu zapewnia, że kluczową rolę w działaniu roju spełniać będzie sztuczna inteligencja, która pobierać będzie dane mapowania i nagrania wideo, które następnie będą porządkowane i przekazywane do pilotującego żołnierza.
Jednocześnie zaznaczono, że ostateczna decyzja podejmowana będzie przez człowieka, a nie sztuczną inteligencję.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje