Reklama

Reklama

Korea Północna potwierdziła test rakiety. Sprawę zbada ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się zająć ostatnim testem rakiety balistycznej, którego przeprowadzenie potwierdziła Korea Północna. Pocisk miał być wystrzelony z okrętu podwodnego i po teście spadł do morza nie powodując strat. Kraj jest objęty międzynarodowymi sankcjami, które ograniczają zbrojenia. Mimo to Pjongjang pod przywództwem Kim Dzong Una prowadzi testy nowej broni, zdolnej dotrzeć do terytorium USA. Przeprowadził także kilka prób jądrowych.

Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała w środę rano czasu miejscowego, że Korea Północna przeprowadziła udany test "nowego typu pocisku" balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego. Według agencji pocisk jest wyposażony w "wiele zaawansowanych technologii sterowania i naprowadzania" i został wystrzelony z tego samego okrętu, którego Korea Północna użyła podczas pierwszego testu pocisku balistycznego (SLBM) pięć lat temu.

Piąta próba mimo sankcji ONZ

"Nowy typ SLBM przyczyni się do znacznego zwiększenia zdolności operacyjnych naszej marynarki wojennej" - podkreśliła w komunikacie agencja KCNA. Pocisk wystrzelono z morza, w pobliżu portu Sinpo, gdzie znajduje się baza okrętów podwodnych. Podczas wtorkowego testu nie był obecny przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Była to piąta próba rakietowa Korei Płn. od początku września. Pjongjang testował m.in. pocisk dalekiego zasięgu, rakietę wystrzeloną z platformy kolejowej oraz pocisk, przedstawiany jako hipersoniczny.

Korea Północna. Test nowego pocisku balistycznego

O przeprowadzeniu we wtorek przez Koreę Północną kolejnego testu pocisku balistycznego poinformowały wcześniej władze Korei Południowej i Japonii. Z raportów wywiadu miało jednak wynikać, że testowany pocisk startował nie z pokładu okrętu podwodnego, lecz z zanurzonej platformy.

Korea Północna pod przywództwem Kim Dzong Una znacznie zwiększyła swoje zdolności wojskowe mimo międzynarodowych sankcji nałożonych na kraj przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, a w ostatnich miesiącach, po długiej przerwie, wznowiła próby rakietowe. Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazują Korei Północnej testów rakiet balistycznych, które w zależności od konstrukcji mogą przenosić głowice jądrowe.

Reklama

Testują pociski, które mogą dotrzeć do USA

Tymczasem Pjongjang przeprowadził m.in. kilka prób jądrowych i pomyślnie przetestował rakiety balistyczne zdolne do dotarcia do Stanów Zjednoczonych. 

Korea Północna. Kim Dzong Un zaprezentował efekty "Samoobrony-2021". Oskarżył USA

Sprawą kolejnego testu rakietowego przeprowadzonego przez Koreę Północną Rada Bezpieczeństwa ma zająć się w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami - poinformowały źródła dyplomatyczne w ONZ.

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z poparciem Francji.

Reklama

Reklama

Reklama