Reklama

Reklama

Korea Północna. Kim Dzong Un zaprezentował efekty "Samoobrony-2021". Oskarżył USA

​Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oskarżył USA o wywoływanie napięć i destabilizowanie sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Zarzucił również amerykańskiej administracji, że nie podejmuje działań mających udowodnić brak wrogich zamiarów wobec jego państwa. Zapowiedział też stworzenie "niezwyciężonej" armii - przekazały we wtorek północnokoreańskie media.

Kim przemawiał na wystawie prezentującej osiągnięcia Korei Północnej w dziedzinie zbrojeń "Samoobrona-2021", którą otwarto dzień po obchodach 76. rocznicy powstania rządzącej Partii Pracy Korei.

- Stany Zjednoczone często sygnalizują, że nie są wrogo nastawione wobec naszego kraju, ale nie ma konkretnych działań dowodzących, że tak rzeczywiście jest. Nadal stwarzają napięcia w regionie swymi błędnymi ocenami i działaniami - powiedział Kim w relacji oficjalnej agencji KCNA. 

Kim Dzong Un: Celem Korei Płn. niezwyciężony potencjał militarny

Podkreślił także, że rozbudowa północnokoreańskiego potencjału militarnego nie jest skierowana przeciwko Korei Południowej oraz, że nie powinno być już wojny, w której Koreańczycy walczyliby przeciwko sobie. Zdaniem Associated Press była to próba Kima wbicia klina między Waszyngton i Seul.

Reklama

Kim oskarżył jednak Seul o hipokryzję mówiąc, że krytykuje on jego kraj za zbrojenia określając je jako prowokacyjne a sam wydaje olbrzymie sumy na zbrojenia, m. in. kupując nowoczesne amerykańskie myśliwce. Oświadczył równocześnie, że celem jego kraju jest posiadanie "niezwyciężonego potencjału militarnego, przeciwko któremu nikt nie ośmieli się wystąpić".

AFP zaznacza, że ostatni raport ekspertów ONZ podkreśla, że reżim Kima kontynuuje kosztowny program zbrojeń, mimo katastrofalnych i wciąż pogłębiających się problemów gospodarczych kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy