Korea ma plan na Trumpa. Prezydent wrócił do dawnego hobby
Po ośmioletniej przerwie prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol powrócił do gry w golfa - potwierdziło jego biuro. Polityk szykuje się na spotkanie z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem, który prywatnie jest właścicielem wielu pól golfowych. Media spekulują, że koreański przywódca chce w ten sposób zbliżyć się Trumpa i wynegocjować korzystne warunki celne dla swojego kraju.
W Stanach Zjednoczonych szykuje się nowe otwarcie. Republikanie wkrótce przejmą władzę, a do Białego Domu powróci Donald Trump. Amerykańcy sojusznicy szykują się na negocjacje z nowo wybranym prezydentem.
Przywódca Korei Południowej postanowił po ośmiu latach z powrotem wyciągnąć kij golfowy i powrócić do gry. Golf to hobby Trumpa. Miliarder posiada kilkanaście pól golfowych w różnych stanach USA.
Media donoszą, że Yoon Suk-yeol chce w ten sposób zbliżyć się do republikanina i wynegocjować korzystne warunki. "Dla ustawodawców, biznesmenów i wielu światowych przywódców sport ten stał się ważnym sposobem" na zacieśnienie relacji z Trumpem" - podało NBC News.
Korea Południowa. Prezydent szykuje się na spotkanie z Trumpem
Seul obawia się nałożenia potężnych ceł na towary importowane do Stanów Zjednoczonych. W kampanijnych zapowiedziach Donalda Trumpa pojawiała się stawka rzędu 20 proc.
Jednak to nie wszystko. Prezydent Korei Południowej jest ostrożny co do polityki republikanina względem Korei Północnej. Przypomnijmy, podczas swojej pierwszej kadencji Trump spotkał się z Kim Dzong Unem.
Co prawda szef Pentagonu Lloyd Austin zapewniał w październiku, że "USA pozostają w pełni zaangażowane w obronę republiki Korei", ale w styczniu jego stanowisko przejmie zupełnie inna osoba.
Zwycięstwo Trumpa w USA. Pilne posiedzenie w Seulu
Biuro prezydenta Korei Południowej informowało, że przed kilkoma dniami doszło do nadzwyczajnego spotkania głowy państwa z ekspertami do spraw gospodarki i bezpieczeństwa. Rozmowy miały miejsce zaraz po ogłoszeniu Trumpa nowo wybranym prezydentem USA.
Seul i Waszyngton zachowują bliskie stosunki od czasu wojny koreańskiej w latach 50. XX wieku. Stany Zjednoczone opowiedziały się wtedy po stronie demokratycznego państwa przeciwko komunistycznej KRLD i są jednym z gwarantów bezpieczeństwa w tym niespokojnym regionie.
Źródło: NBC News, Meduza
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!