Konflikt papieża z kardynałem. Ujawniono prywatną rozmowę z dziennikarzem

Oprac.: Jakub Krzywiecki
Utrata mieszkania i pensji stały się faktem, a media obiegła informacja, jakoby papież Franciszek nazwał amerykańskiego kardynała Raymonda Burke'a swoim "wrogiem". Według biografa papieża, Franciszek rzeczywiście odebrał sprzeciwiającemu mu się kardynałowi przywileje, ale "wrogiem" go nie nazwał.

Cała sprawa rozpoczęła się 20 listopada, kiedy na katolickim blogu La Nuova Bussola Quotidiana opisano spotkanie hierarchów w Watykanie, na którym papież ogłosił, że zamierza podjąć działania przeciwko kardynałowi Burke'owi. Następnie takie doniesienia agencja Associated Press potwierdziła w dwóch anonimowych źródłach.
W środę dziennik "Wall Street Journal" przekazał oświadczenie kardynała, który twierdzi, że nie został poinformowany o decyzji papieża ws. mieszkania i pensji.
Następnie doniesienia ponownie potwierdził papieski biograf Austen Ivereigh - podaje Catholic News Agency. Dziennikarz w internetowym wpisie przekazał, że Franciszek rzeczywiście odebrał kardynałowi pensję i mieszkalnie, ale nie nazwał go "wrogiem".
Spotkanie dziennikarza z papieżem
Ivereigh wskazał, że spotkał się z papieżem 27 listopada. Spotkanie było krótkie ze względu na zapalenie płuc Ojca Świętego. Franciszek miał mu powiedzieć, że zdecydował już o odebraniu przywilejów kardynałowi. "Powiedział mi, że chociaż decyzja nie jest tajemnicą, nie miał zamiaru ogłaszać jej publicznie, ale wcześniej (...) informacja wyciekła" - napisał.
W osobnej notatce do dziennikarza, który jest autorem dwóch biografii o Franciszku, papież wskazał, że nie nazwał Burke'a "wrogiem", a jedynie ogłosił decyzję o odebraniu przywilejów na spotkaniu dykasterii, bez podawania wyjaśnień.
Kim jest kardynał Raymond Burke?
Burke ma 75 lat, jest amerykańskim duchownym katolickim. Przez lata był wysokim urzędnikiem Kurii Rzymskiej. Jednak w 2014 roku stracił tytuł prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, czyli szefa najważniejszego organu władzy sądowniczej w Kościele. Następnie był patronem Suwerennego Ryskiego Zakonu Maltańskiego, ale w ostatnim czasie miał być "odsuwany na boczny tor", w związku z reformą instytucjonalną zakonu.
W przeszłości był arcybiskupem Saint Louis. Sakrę biskupią otrzymał w 1994 roku z rąk Jana Pawła II.
Kardynał Burke jest uważany za konserwatywnego przeciwnika papieża. Jest jednym z pięciu kardynałów, którzy ogłosili dubię synodów o synodalności i poprzedniego w sprawie Amazonii. Dubia to wątpliwości i pytania stawiane w związku z nauką Kościoła.
Burke twierdził również, że na synodzie popełniane są "błędy filozoficzne, kanoniczne i teologiczne" i choćby przez Ivereigha był obwiniany o publiczną krytykę Franciszka.
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!