Reklama

"Kokainowe hipopotamy" Pablo Escobara. Kolumbia chce wywieźć część z nich

Kolumbijskie władze chcą przetransportować 70 hipopotamów pochodzących z prywatnego ogrodu handlarza narkotyków Pablo Escobara. Operacja ma kosztować około 3,5 mln dolarów, a zwierzęta trafią m.in. do Indii.

Plan przeniesienia "kokainowych hipopotamów" to część umowy, którą lokalny rząd departamentu Antioquia podpisał z różnymi instytucjami, w tym z kolumbijskim Instytutem Rolniczym, siłami powietrznymi i rezerwatem Ostok w Meksyku, do którego trafi 10 hipopotamów. 

Dom pozostałym 60 zwierzętom zapewnić ma rezerwat w Indiach - poinformował CNN. Cała operacja ma kosztować około 3,5 mln dolarów, a na jej cenę składa się m.in. budowa specjalnych transporterów oraz koszty przelotu.

CNN zaznacza, że ssaków nie można odesłać do ich rodzimej Afryki, bo grozi to naruszeniem lokalnego ekosystemu

Reklama

"Kokainowe hipopotamy" Escobara

Populacja hipopotamów słynnego barona narkotykowego gwałtownie wzrosła pomimo wysiłków specjalistów i przeprowadzanych zabiegów kastracji czy antykoncepcyjnych zastrzyków.

Według kolumbijskiego rządu, żyje obecnie od 130 do 160 hipopotamów, które rozprzestrzeniły się daleko poza dawne ranczo Escobara Hacienda Napoles, położone około 250 kilometrów od miasta Medellín. Pierwotnie handlarz sprowadził tam jednego samca i trzy samice.

Hipopotamy były częścią kolekcji egzotycznych zwierząt, którą Escobar zgromadził w latach 80. w swojej posiadłości. Po jego śmierci w 1993 roku władze przeniosły większość zwierząt, ale nie hipopotamy - ich transportowanie było zbyt trudne.

Hipopotamy gatunkiem inwazyjnym w Kolumbii

Od tego czasu zwierzęta, którym nie zagrażały drapieżniki, zaczęły się szybko rozmnażać, zajmując teren wzdłuż dorzecza rzeki Magdaleny. Teraz stanowią wyzwanie dla środowiska i okolicznych mieszkańców.

- Chcemy ratować życie hipopotamów, ale także chronić życie ludzi w regionie Magdalena Medio - powiedział gubernator departamentu Antioquia Anibal Gaviria.

Hipopotamy uznano za gatunek inwazyjny w Kolumbii. Zagrażają rolnictwu i bezpieczeństwu ludzi. Co więcej, odchody tych zwierząt wpływają na poziom tlenu w zbiornikach wodnych, co może obniżyć jakość wody i spowodować masową śmierć ryb.

Gdy Ministerstwo Środowiska wyda "paszporty hipopotamów", transport może się rozpocząć. Operacja ma potrwać do końca czerwca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kolumbia | pablo escobar | hipopotamy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy