Samica niesie na plecach samca. W tym przypadku kilku z nich
Trwa wędrówka ropuch szarych do oczek i niewielkich zbiorników wodnych. Nierzadko zdarza się, że samica dźwiga na plecach samca, a w przypadku zdjęcia opublikowanego przez Lasy Państwowe - nawet kilka samców. Takie zachowanie to ampleksus.

Na tle większości innych polskich polskich płazów, ropuchy szare rozpoczynają gody bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca. Wybudzone ze snu zimowego wychodzą ze swoich kryjówek i rozpoczynają masowe wędrówki w kierunku zbiorników wodnych.
W pierwszych tygodniach po przebudzeniu ropuchy szare szukają dla siebie pary. Samce ścigają się do najbliższej potencjalnej partnerki, a gdy tylko taką znajdą, wdrapują się na nią i chwytają mocno pod pachami. W tej pozycji docierają do wody.
Takie zachowanie to ampleksus. Samiec jest znacznie mniejszy od samicy, by nie był dla niej zbyt dużym obciążeniem, a na czas godów na jego przednich łapkach wykształcają się dodatkowe modzele - specjalne zgrubienia na skórze, które stabilizują chwyt płaza.
Nierzadko zdarza się, że samica dźwiga na plecach dwóch lub nawet więcej samców, co może okazać się dla niej śmiertelne.
W ampleksusie samiec może trwać nawet kilka godzin - wszystko zależy od tego, ile czasu potrzeba, by samica dotarła do wody i złożyła jaja, na które w tym samym momencie ropuch wypuści swoje nasienie.
Po tym, jak skrzek zostanie złożony i minie okres godowy, ropuchy opuszczają tereny przybrzeżne i wracają tam, gdzie spędzają resztę sezonu: na łąki, do lasów i ogrodów.
Ropucha szara: Jeden z najczęściej spotykanych płazów w Polsce
Ropucha szara jest jednym z najczęściej spotykanych polskich płazów. Ma krępą i masywną budowę ciała. Jej długość dochodzi maksymalnie do 12 cm; wyjątkowo duże samice osiągają nawet 13 cm. Posiada dobrze rozwinięte gruczoły jadowe tzw. parotydy.
W ciągu dnia przebywa w ukryciu pod kamieniami, w norach, piwnicach czy szczelinach w murach. Żeruje po zmroku.
Wszystkie gatunki płazów w Polsce są pod ochroną.