Reklama

Kłopoty banku Credit Suisse odbiły się na Szwajcarach. "Złamana duma"

"Klejnot w koronie szwajcarskiej gospodarki okazuje się śmieciem" - ocenia holenderska gazeta "Financieele Dagblad". Przymusowe przejęcie banku Credit Suisse pomogło w uniknięciu światowego kryzysu. Zarazem uderzyło w dumę Szwajcarów, wstrząsając zwykłymi mieszkańcami kraju.

Szwajcarska duma została złamana - twierdzi Karel De Gend, belgijski bankier od lat pracujący w Zurychu. - Szwajcarzy byli przekonani, że żyją na wyspie dobrobytu, która jest odporna na problemy reszty świata. Teraz, gdy jeden z filarów tego dobrobytu upadł, mocno ich zabolało - dodaje De Gend, cytowany przez "De Tijd".

Kryzys finansowy w Szwajcarii. Mieszkańcy są wstrząśnięci

"To nie był tylko Credit Suisse. Sama Szwajcaria potrzebowała ratunku" - tak zatytułował natomiast swój tekst amerykański dziennik "Wall Street Journal". Gazeta ocenia, że kryzys CS zagroził modelowi gospodarczemu i tożsamości narodowej zbudowanej na ochronie światowego bogactwa.

Reklama

"Dla każdego kraju byłby to kryzys finansowy, jednak w przypadku Szwajcarii stawka graniczyła z samą egzystencją" - napisał w sobotę "WSJ". Gazeta ocenia, że ostatnie wydarzenia "wstrząsnęły zwykłymi Szwajcarami oraz ich wiarą w gospodarczy i polityczny model kraju".

"Złoty wiek Zurychu dobiegł końca"

"Klejnot w koronie szwajcarskiej gospodarki okazuje się śmieciem" - napisał holenderski dziennik "Financieele Dagblad". Gazeta zauważa, że 30 lat temu Szwajcaria miała pięć głównych banków, a teraz pozostał jeden - UBS, który przejął zagrożonego upadłością konkurenta.

"Złoty wiek Zurychu jako centrum finansowego dobiegł końca" - ocenia na łamach "FD" historyk Tobias Straumann. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Szwajcaria | kryzys gospodarczy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy