Reklama

Wakacje kredytowe będą przedłużone do 2024 roku? Wymowne słowa premiera

Premier Mateusz Morawiecki w jednym ze swoich ostatnich wystąpień po posiedzeniu rządu przyznał, że nie można wykluczyć ani przesądzić tego, że wakacje kredytowe, o które mogą ubiegać się kredytobiorcy od 2022 roku, będą przedłużone do 2024. - Taka opcja jest (...). Jeżeli trzeba będzie ulżyć kredytobiorcom, to my to przeprowadzimy - mówił szef rządu.

Według zapowiedzi Adama Glapińskiego inflacja ma spadać szybciej niż rosła. Taka sytuacja prognozowana jest na 2023 rok. NBP szacuje, że w ciągu 10 miesięcy spadek ma wynieść powyżej 10 punktów procentowych. Wraz ze spadkiem inflacji powinny być obniżane stopy procentowe, co oznacza, że raty kredytów mogą zacząć powoli maleć. Pomimo tego rząd na razie z ostrożnością podchodzi do tematu wakacji kredytowych w 2024 roku. Premier jednak nie wyklucza takiej możliwości.

Reklama

Wakacje kredytowe 2024 - od czego zależy decyzja rządu o ich kontynuacji?

Szef rządu podczas konferencji prasowej dotyczącej programu referencyjnych kredytów mieszkaniowych przyznał, że decyzja dotycząca wakacji kredytowych przede wszystkim uzależniona jest od tempa spadku inflacji, która aktualnie wynosi 18,4 proc., a także od projekcji wysokości stóp procentowych. Te ostatnie dane ma wkrótce zaprezentować Narodowy Bank Polski.

Warto wspomnieć, że dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP Olga Szczepańska apelowała już w sprawie nieprzedłużania wakacji kredytowych po 2023 roku. Przedstawicielka NBP uważa, że pomoc w spłacie rat kredytów powinna objąć jedynie osoby najbardziej potrzebujące takiego wsparcia.

Wakacje kredytowe - jakie są warunki, aby z nich skorzystać?

Rząd wprowadził wakacje kredytowe w drugiej połowie 2022 roku, kiedy to w życie weszła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Dzięki ustawie od sierpnia zeszłego roku spłatę kredytu mogli odroczyć ci, którzy mieli zaciągnięty kredyt w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Rozwiązanie było przeznaczone także dla tych kończących okres kredytowania co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty.

Wnioski można było składać w formie elektronicznej - m.in. za pomocą bankowości online. Aktualnie jeszcze nie mówi się o ewentualnych zmianach czy też kontynuacji warunków związanych z ubieganiem się o odroczenie spłat.

Ile trwają wakacje kredytowe?

Z wakacji kredytowych, dotyczących zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej, można korzystać przez osiem miesięcy. Cztery miesiące obejmowały zeszły rok (dwa miesiące w III i dwa miesiące w IV kwartale). W tym roku można zawiesić kredyt na kolejne miesiące:

·       1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);

·       1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);

·       1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);

·       1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

To od kredytobiorców zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystają i kiedy to zrobią. Warto dodać, że terminy na spłatę rat po skorzystaniu z wakacji kredytowych są przedłużane przez żadnych dodatkowych odsetek. Zgodnie z prawem okres kredytowania później wydłuża się o liczbę miesięcy, na które była odroczona spłata.

Ilu kredytobiorców skorzystało już z wakacji kredytowych?

Według danych z końca ubiegłego roku wakacje kredytowe objęły 1,05 mln kredytów o wartości 262,5 mld zł. Jak się okazuje to 54 proc. liczby wszystkich kredytów mieszkaniowych w Polsce zaciągniętych w złotówkach i aż 68 proc. ich łącznej wartości. W minionym roku dzięki wakacjom kredytowym zanotowano rekordowe nadpłaty kredytów hipotecznych. Sięgnęły one 52 mld zł i były dwukrotnie większe niż w 2021.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | Mateusz Morawiecki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy