Reklama

Izrael zaatakował oddziały Hamasu w Strefie Gazy

Izraelskie myśliwce i helikoptery zaatakowały oddziały Hamasu w Strefie Gazy w odwecie za atak rakietowy i ostrzelanie terytorium państwa z miotaczy min - poinformowała izraelska armia.

Izraelskie myśliwce i helikoptery zaatakowały w niedzielę podziemną infrastrukturę Hamasu i punkt dowodzenia - poinformowała izraelska  armia.

Był to bezpośredni odwet za atak przeprowadzony ze Strefy Gazy - twierdzi strona izraelska. Wystrzelona przez Hamas rakieta eksplodowała na pustynnym terytorium i nie spowodowała ofiar w ludziach. Hamas ostrzelał też terytorium Izraela z miotaczy min. Nie ma informacji o ofiarach ataku Hamasu i izraelskiej akcji odwetowej.

Plan pokojowy Trumpa

Był to drugi incydent zbrojny po ogłoszeniu przez  prezydenta USA Donalda Trumpa planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. W środę wieczorem izraelska armia poinformowała o wystrzeleniu rakiety ze Strefy Gazy w kierunku Izraela.

Reklama

Strona izraelska nie wyjaśniła, czy rakieta została przechwycona przez obronę przeciwpowietrzną Izraela. Podkreśliła tylko, że Tel Awiw zamierza wzmocnić swoją militarną obecność w okolicach palestyńskich terenów, bowiem obawia się radykalnych reakcji Palestyńczyków, niezadowolonych z propozycji przedstawionych w pokojowym planie.

Palestyńczycy odrzucają plan Trumpa, który zakłada uznanie izraelskiej jurysdykcji nad żydowskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu Jordanu, co w konsekwencji coraz bardziej zachęca Tel Awiw do aneksji Doliny Jordanu, gdzie miałaby przebiegać wschodnia granica Izraela.

Dodatkowi żołnierze w Strefie Gazy

Armia izraelska już we wtorek, kilka godzin przed ogłoszeniem planu, rozmieściła oddziały piechoty w Dolinie Jordanu, która stanowi około 30 proc. terytorium Zachodniego Brzegu. W środę, w efekcie gwałtownych demonstracji w palestyńskiej enklawie poinformowano o skierowaniu w okolice Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy dodatkowych żołnierzy.

Prezydent Trump w ogłoszonym we wtorek planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu wzywa do utworzenia dwóch oddzielnych państw - Izraela i Palestyny. Palestyńską stolicą miałoby być miasteczko Abu Dis, leżące 1,6 km od Jerozolimy Wschodniej.

Izrael uzyskałby pełną suwerenność nad żydowskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu Jordanu. Projekt zakłada też zamrożenie na cztery lata żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terenach administrowanych obecnie przez Izrael, a także całkowitą demilitaryzację Palestyńczyków. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy