Iran: Sto osób zagrożonych egzekucją. Apel do polskich polityków

Dawid Skrzypiński

Oprac.: Dawid Skrzypiński

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
648
Udostępnij

Władza Iranu nadal brutalnie walczy z falą antyrządowych protestów. Demonstranci są zatrzymywani i torturowani. Wykonywane są wyroki śmierci. Iraniści apelują do polskich polityków, aby ci przyłączyli się do akcji objęcia patronatem więźniów politycznych zatrzymanych za udział w protestach. Do tej pory ogłoszono ponad 250 podobnych patronatów.

Protesty w Iranie rozpoczęły się po śmierci Mahsy Amini
Protesty w Iranie rozpoczęły się po śmierci Mahsy AminiWANA NEWS AGENCY/ReutersAgencja FORUM

- Obrońcy praw człowieka donoszą o gwałtach i torturach w więzieniach. W wyniku tortur zmarło szesnaście osób (dane z 5.01. - red). Ponad osiemnaście tysięcy zostało aresztowanych, około stu jest zagrożonych karą śmierci - przekazała Interii dr Karolina Rakowiecka-Asgari z Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ostatnia egzekucja wykonana na uczestnikach antyrządowych protestów miała miejsce trzy tygodnie temu. Jak przekonują eksperci, to efekt reakcji społeczności międzynarodowej na wydarzenia w Iranie. Kilka tygodni temu politycy irańskiego pochodzenia rozpoczęli akcję objęcia patronatem więźniów politycznych. Z czasem inicjatywę poparli parlamentarzyści z Niemiec, Holandii, Szwecji, Austrii, Włoch, Norwegii, Francji, Nowej Zelandii i Kanady.

- Zdarza się, że więzień, o którym w wyniku akcji polityka w mediach klasycznych i społecznościowych robi się głośno, uzyskuje możliwość spotkania z rodziną czy adwokatem, albo zgodę na leczenie - tłumaczy dr Rakowiecka-Asgari. Teraz iraniści apelują do polskich polityków o wsparcie inicjatywyUdostępniono otwartą petycję online, którą każdy może podpisać. 

Wcześniej w akcje wparcia dla więźniów zaangażowały się światowe gwiazdy takie jak: Olivia Colman, Pedro Almadovar, Kate Winslet, Juliette Binoche, Emma Thompson, Jeremy Irons. Ich reakcja zaowocowała uwolnieniem za kaucją wybitnej aktorki Tarane Alidusti.

Protesty po śmierci Mahsy Amini

Fala protestów w Iranie wybuchła 16 września na wieść o tajemniczej śmierci 22-letniej Mahsy Amini. Kurdyjka została zatrzymana przez policję obyczajową, a następnie w nieznanych okoliczność zapadłą w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Rodzina kobiety twierdzi, że 22-latka była bita przez funkcjonariuszy.

Na ulicę wyszły zarówno kobiety, które na znak solidarności z Amini nie nosiły nakrycia głowy, ale również mężczyźni. Postulaty protestujących nabrały z czasem wymiaru solidarnościowego, antyreżimowego, wolnościowego i ekonomicznego. Manifestacje w wielu miastach były brutalnie tłumione przez służby. W kierunku protestujących otwierano ogień. 

W czasie demonstracji zginęło ponad 500 osób - zarówno uczestnicy manifestacji, jak i przypadkowi przechodnie. Co najmniej siedemdziesiąt ofiar to osoby nieletnie, w tym także małe dzieci. Pięćset osób zostało aresztowanych nie tylko za udział w protestach, ale nawet za ich symboliczne, słowne poparcie.

Do więzień trafiają m.in działacze na rzecz praw człowieka, przedstawiciele mniejszości religijnych i etnicznych, studenci, intelektualiści, sportowcy, artyści.

Doradca zarządu GPW: Ten rok będzie ciężkiINTERIA.TVINTERIA.PL
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
421
Super
relevant
75
Hahaha
haha
61
Szok
shock
35
Smutny
sad
20
Zły
angry
36
Lubię to
like
Super
relevant
648
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na