Reklama

Iran: Znana aktorka aresztowana. Za wpisy na Instagramie

Taraneh Alidoosti - gwiazda nagrodzonego Oscarem filmu "Klient" została aresztowana - poinformowały państwowe media irańskie. Aktorka tydzień temu zamieściła na Instagramie post, wyrażający solidarność z mężczyzną straconym za udział w ogólnokrajowych protestach. Jej konto zniknęło z sieci.

38-letnia aktorka napisała w nim: "Nazywał się Mohsen Szekari. Każda organizacja międzynarodowa, która przygląda się temu rozlewowi krwi i nie podejmuje działań, jest hańbą dla ludzkości."

Szekari został stracony 9 grudnia po tym, gdy został oskarżony przez irański sąd o blokowanie ulicy w Teheranie i zaatakowanie członka sił bezpieczeństwa kraju maczetą.

Była to pierwsza egzekucja uczestnika protestów, które trwają od połowy września br. i zostały wywołane śmiercią zatrzymanej przez policję obyczajową 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini.

Reklama

Agencja AP pisze, że Alidoosti od czasu wybuchu demonstracji we wrześniu zamieściła na Instagramie co najmniej trzy posty, wyrażające solidarność z protestującymi. Jej konto, które miało około 8 mln obserwujących, zostało w niedzielę zawieszone.

Ciało straceńca zwisające z dźwigu

W zeszłym tygodniu Iran dokonał egzekucji drugiego więźnia, Majidreza Rahnavarda. Ciało Rahnavard pozostawiono zwisające z dźwigu budowlanego jako makabryczne ostrzeżenie dla innych. Irańskie władze twierdziły, że Rahnavard zasztyletował dwóch członków sił paramilitarnych.

Obaj mężczyźni zostali straceni w niecały miesiąc po tym, jak zostali oskarżeni, co, jak zaznacza AP, świadczy o pośpiechu, z jakim Iran wykonuje obecnie wyroki śmierci za rzekome przestępstwa związane z demonstracjami.
Irańscy aktywiści twierdzą, że co najmniej kilkanaście osób zostało skazanych na śmierć podczas zamkniętych przesłuchań.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Iran | Mahsa Amini

Reklama

Reklama

Reklama