Idzie w ślady Mali. Kolejny kraj pilnie zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

Karina Jaworska

Oprac.: Karina Jaworska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
4,9 tys.
Udostępnij

Rząd Republiki Nigru, w całkowitej solidarności z rządem i narodem Mali, podejmuje decyzję o natychmiastowym zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Ukrainą - przekazał rzecznik nigeryjskiego rządu. Decyzja zapadła dwa dni po tym, jak rząd Mali oskarżył Ukrainę o udział w ataku na kolumnę malijskich żołnierzy i członków Grupy Wagnera.

Niger zawiesił stosunki dyplomatyczne z Ukrainą
Niger zawiesił stosunki dyplomatyczne z UkrainąGENYA SAVILOV/AFP123RF/PICSEL

Afrykański kraj poinformował, że idzie w ślady Mali i również zawiesił "ze skutkiem natychmiastowym" swoje stosunki dyplomatyczne z Ukrainą. Jak informuje "Ukraińska Prawda", rząd Nigru ogłosił swoją decyzję dwa dni po tym, jak Mali oskarżyło Kijów o wspieranie działań rebeliantów Tuaregów, którzy niedawno rozbili kolumnę malijskich żołnierzy i rosyjskich najemników z byłej Grupy Wagnera.

Niger zawiesza stosunki dyplomatyczne z Ukrainą. Ze skutkiem "natychmiastowym"

- Rząd Republiki Nigru, w całkowitej solidarności z rządem i narodem Mali, podejmuje decyzję w o natychmiastowym zerwaniu stosunków dyplomatycznych między Republiką Nigru a Ukrainą - zakomunikował w oświadczeniu telewizyjnym rzecznik rządu Amadou Abdramane.

Poinformował również, że Niger zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ z prośbą o debatę na temat "agresywnych" działań Ukrainy.

Rząd Mali oskarża Ukrainę. To koniec stosunków dyplomatycznych

Kilka dni temu Mali ogłosiła swoją decyzję dotyczącą zawieszenia stosunków dyplomatycznych z Ukrainą. Decyzję podjęto po wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec lipca.  Armia Mali przyznała, że poniosła znaczne straty w trakcie trwających walk, które wybuchły 25 lipca. Do ataku doszło w gminie Tinzaouaten, która leży niedaleko granicy z Algierią. Malijscy i rosyjscy żołnierze podczas czekania na dodatkowe posiłki, mieli wpaść w zasadzkę zastawioną przez rebeliantów.

Członkowie Tuaregów poinformowali wówczas, że zabili łącznie 131 osób z armii Mali i Grupy Wagnera. Po akcji rebelianci zrobili sobie zdjęcie z ukraińską flagą. Później przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Andrij Jusow miał przyznać się do udziału Ukrainy w tym ataku.

Do jego wypowiedzi odniósł się od razu rząd Mali, ale także rząd Nigru, który z "wielkim zdumieniem i głębokim oburzeniem" przyjął jego słowa. W związku z tym Mali oskarżyło Kijów o wspieranie terroryzmu i nieposzanowanie jego suwerenności.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Błaszczak: Ta władza ma to do siebie, że starają się ukryć niewygodne dla nich faktyPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
2684
Super
relevant
1114
Hahaha
haha
433
Szok
shock
249
Smutny
sad
243
Zły
angry
202
Lubię to
like
Super
relevant
4,9 tys.
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na