Reklama

Reklama

Hiszpania. Przypadki wąglika u zwierząt gospodarskich. Pierwszy raz od 20 lat

Służby sanitarno-epidemiologiczne w Hiszpanii potwierdziły sześć przypadków wąglika u zwierząt gospodarskich. Ognisko ma promień 30 km, a w regionie obowiązuje alert epidemiologiczny. Wąglik jest niebezpieczną dla ludzi bakterią, wywołującą chorobę, w której przebiegu występuje kilka postaci - w każdej choremu grozi zejście śmiertelne. Wąglik był w przeszłości wykorzystany jako broń biologiczna.

Służby sanitarno-epidemiologiczne Hiszpanii potwierdziły, że do czwartku odnotowano w sumie sześć przypadków zakażenia wąglikiem u zwierząt hodowlanych. Chorobę stwierdzono u trzech koni i trzech krów w gospodarstwach położonych na  terenie wspólnoty autonomicznej Estremadury, na zachodzie kraju.

Sześć chorych zwierząt. Alert w Hiszpanii

Do środy hiszpańskie służby epidemiologiczne miały potwierdzenie jednego przypadku zakażenia u zwierzęcia hodowlanego. Kolejnych pięć infekcji potwierdzono w czwartek rano.Z kolei na początku września służby sanitarne rządu wspólnoty autonomicznej Estremadury wydały alert epidemiczny w związku z pojawieniem się "prawdopodobieństwa zakażenia wąglikiem". Wskazywały wówczas, że możliwe zakażenia dotyczą zwierząt oraz ludzi.

Reklama

Gruinard: Skażona przez dziesięciolecia tajna "Wyspa Wąglika"

W czwartkowym komunikacie władze sanitarne napisały, że ognisko infekcji występuje w miejscowości Navalvillar de Pela, w prowincji Badajoz, a także kilku okolicznych wsiach. Dodały, że wszystkie zakażenia notowane są na obszarze o promieniu 30 km.

Wąglik, który wywołuje Gram-dodatnia bakteria nazywana laseczką wąglika, ostatni raz pojawił się w Hiszpanii blisko 20 lat temu. Według służb sanitarnych najczęstsze przypadki infekcji w tym kraju dotyczyły bydła, koni oraz kóz.

Śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi

Zwierzęta zakażają się głównie poprzez zjedzenie paszy bądź wypicie wody, które zawierają przetrwalniki bakterii Bacillus anthracis. Z kolei na zwierzęta mięsożerne infekcja może się przenieść poprzez zjedzenie zwierząt, które były wcześniej zakażone wąglikiem. Bezpośrednie zakażenie następuje poprzez kontakt krwi bądź innych wydzielin chorego zwierzęcia z otwartymi ranami bądź błoną śluzowa zwierząt zdrowych.

Wąglikiem mogą się zakazić także ludzie. Infekcja przybiera postać skórną charakteryzującą się krostami, jelitową, której towarzyszy śluzowo-krwista biegunka bądź płucną z ciężkim zapaleniem płuc. Zachorowania ludzi na wąglik prowadzą niejednokrotnie do szybkiego zgonu.

Alert epidemiczny w Hiszpanii. Prawdopodobnie wykryto infekcje wąglikiem

Z tego względu bakterie wąglika mogą być wykorzystywane jako broń biologiczna. W profilaktyce wykorzystywanych jest kilka szczepionek na wąglik.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama