Historyczny rok dla Szwecji. Chodzi o migrantów, padły konkretne liczby
Szwedzka Agencja Migracyjna przyjęła w 2024 roku nieco ponad 6 tys. wniosków azylowych. To rekordowo niskie statystyki w tworzonym od 1985 roku zestawieniu. - Ta liczba będzie musiała nadal spadać - przekazał minister ds. migracji Johan Forssell. W Szwecji od 2022 roku rządzi prawicowy rząd, wspierany przez posłów antyimigranckiej partii Szwedzcy Demokraci.
Sztokholm może odtrąbić sukces. Strategia migracyjna prawicowego rządu przynosi pierwsze pozytywne rezultaty.
Reuters przytoczył dane podawane przez Szwedzką Agencję Migracyjną. W 2024 roku udzielono 6250 wniosków azylowych. To spadek o 42 proc. w porównaniu z 2022 rokiem, kiedy obecnie rządzący przejęli władzę. To też najniższy rezultat od 1985 roku.
Przytoczone w piątek statystyki mogą być impulsem do dalszych działań rządu Ulfa Kristerssona. - Ta liczba będzie musiała nadal spadać - zapowiedział minister ds. migracji Johan Forssell.
Szwecja. Sukces rządu. Rekordowa niski wskaźnik azylu
- Obecnie mamy historycznie niski wskaźnik azylu, ale należy go odnieść do kilku lat, w których był on na bardzo wysokim poziomie - studził nastroje minister Forssell.
Od 2022 roku prawicowy rząd, wspierany przez antyimigrancką partię Szwedzcy Demokraci, rozpoczął konkretne działania w kwestii migracji. Jako cel wskazano redukcję liczby przybyszów oraz rozprawienie się z niebezpiecznymi gangami.
Wprowadzono utrudnienia w uzyskaniu szwedzkiego obywatelstwa oraz sprowadzaniu przez migrantów członków ich rodzin. Zmniejszono też liczbę przybyszów przyjmowanych przez Szwecję w ramach współpracy z wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców.
Co więcej, rząd uruchomił tzw. dotacje repatriacyjne. Migranci już w 2026 roku będą mogli uzyskać aż 350 tys. koron (około 129 tys. złotych), aby powrócić do kraju pochodzenia.
Szwecja. Rząd ma plan w sprawie migrantów. Pojawiły się słowa krytyki
Jak podał Reuter, populacja Szwecji liczy około 10,5 mln. Jedna piąta z nich to obywatele kraju urodzeni poza szwedzkimi granicami. Szczyt przyznawanych zezwoleń na pobyt przypadł w 2016 roku, kiedy przyjęto aż 86 tys. wniosków azylowych.
Polityka obecnego rządu spotkała się z falą krytyki. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że doszło do nieuzasadnionego obarczania migrantów odpowiedzialnością za problemy Szwecji.
Źródło: Reuters
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!