Reklama

Reklama

Historyczne narodziny w zoo. Szanse wynosiły mniej niż 1 proc.

Zoo w stanie Nowy Jork powitało nie jednego, a dwa słonie. Narodziny zszokowały pracowników ogrodu i zostały uznane za historyczne. Szansa na nie wynosi bowiem mniej niż 1 proc. Nigdy wcześniej nie odnotowano takiego przypadku w USA.

Do narodzin doszło 24 października w zoo Rosamond Gifford w mieście Syracuse w stanie Nowy Jork. Słonie indyjskie Mali i Doc doczekali się bliźniąt. 

Według komunikatu zoo narodziny bliźniaków były szokiem dla personelu ogrodu. Mniej niż 1 proc. urodzeń słoni to bliźnięta - a kiedy już się rodzą, rzadko przeżywają.

USA: Narodziny słonich bliźniąt

Pierwszy ze słoni urodził się około 2 w nocy i ważył około 100 kg. Następnie, po upływie 10 godzin, słonica Mali urodziła drugie cielę płci męskiej. Drugi noworodek był cięższy od pierwszego, ale "zauważalnie słabszy" od niego.

Reklama

"Zespół opieki nad zwierzętami w zoo i personel weterynaryjny wkroczyli do akcji i byli w stanie znacznie poprawić stan cielęcia" - czytamy w komunikacie.

Jak twierdzi zoo, nigdy nie odnotowano przypadku przeżycia słonich bliźniąt w Stanach Zjednoczonych, co czyni narodziny "historycznym momentem" dla placówki.

- To naprawdę historyczny moment dla zoo i naszej społeczności. Nie mógłbym być bardziej dumny z naszego wyjątkowego zespołu zajmującego się opieką nad zwierzętami, wsparcia personelu weterynaryjnego i ich ogromnego oddania dla Mali i bliźniaków - powiedział Ryan J. McMahon, dyrektor hrabstwa Onondaga.

- Ważne badania, które mają miejsce tutaj, w zoo, będą miały znaczący wpływ na całym świecie na rzecz tego wspaniałego zagrożonego gatunku - dodał.

Słoń indyjski. Gatunek zagrożony wyginięciem

Bliźniaki to słonie indyjskie, zagrożony gatunek występujący w południowej i południowo-wschodniej Azji. Populacja gatunku zmniejszyła się głównie z powodu niszczenia ich siedlisk i kłusownictwa.

W wieku dorosłym cielęta prawdopodobnie będą ważyły około pięciu ton i miały ponad trzy metry wysokości, zgodnie z szacunkami World Wildlife Fund.

Oprócz pomocy w zwiększeniu populacji zagrożonych gatunków, zoo ma również nadzieję, że narodziny bliźniaków przyczynią się do wyeliminowania śmiertelnej choroby słoni. Poprzednie dwa cielęta Mali i Doc zmarły z powodu wirusa opryszczki endoteliotropowej - szczepu opryszczki, który jest główną przyczyną śmierci młodych cieląt.

Łożyska Mali zostały wysłane na Uniwersytet Baylor do badań w nadziei na opracowanie szczepionki i leczenia tej choroby. Bliźnięta będą nadal monitorowane i testowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy