Reklama

Gruzja się bogaci. Pomagają jej w tym Rosjanie

W 2022 roku Rosjanie przekazali Gruzji ponad dwa miliardy dolarów. W sumie kraj ten otrzymał z zagranicy 4,3 miliarda - przekazała rosyjska telewizja RBK, powołując się na statystyki Narodowego Banku Gruzji.

Według danych gruzińskiego banku, Rosja zajęła pierwsze miejsce pod względem przekazów pieniężnych z zagranicy. Na drugim miejscu znalazły się Włochy (431,6 mln dolarów), na trzecim Stany Zjednoczone (326,3 mln dolarów).

W 2021 roku Gruzja otrzymała od Rosji 411,4 mln dolarów. Tym samym napływ środków wzrósł około pięciokrotnie.

Ponadto, według Ministerstwa Sprawiedliwości Gruzji w 2022 roku ponad 12 tys. obywateli Rosji zakupiło tam 15 tys. nieruchomości - głównie mieszkań i domów. Rok wcześniej około czterech tysięcy Rosjan kupiło około czterech tysięcy nieruchomości.

Reklama

W ubiegłym roku Rosjanie stali się także głównymi nabywcami nieruchomości w Dubaju. Według analityków Betterhomes, Rosjanie byli wcześniej niszową grupą na tamtejszym rynku, a popyt na mieszkania gwałtownie wzrósł od początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. Rosyjscy kupcy ominęli tradycyjnych liderów - Wielką Brytanię, Indie i Włochy.

Częściowa mobilizacja. Rosjanie migrują do Gruzji

Po rozpoczęciu inwazji wojskowej na Ukrainę co najmniej setki tysięcy obywateli opuściło Rosję. Pierwsza fala wyjazdów rozpoczęła się po tym, jak Władimir Putin ogłosił 24 lutego "specjalną operację wojskową". Gruzja stała się jednym z najatrakcyjniejszych krajów dla Rosjan ze względu na ruch bezwizowy i łatwość uzyskania zezwolenia na pobyt.

Druga fala nastąpiła po ogłoszeniu 21 września mobilizacji rezerwistów do służby wojskowej. Oprócz Gruzji, Rosjanie zaczęli wyjeżdżać także do Armenii, Kazachstanu lub Uzbekistanu.

Pod koniec października 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji poinformowało, że w kraju przebywało ponad 112 tys. obywateli Rosji, którzy przybyli od stycznia do września.

Czytaj też: Zbliża się atak zimy. Szykujcie się na śnieżyce i dwucyfrowy mróz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gruzja | Rosja | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy