Reklama

Reklama

Ferie zimowe 2022 a obostrzenia w Europie. Gdzie można jechać na narty?

W niektórych województwach rozpoczęły się już ferie zimowe 2022. Wiąże się to m.in. z licznymi wyjazdami umożliwiającymi uprawianie sportów zimowych. Gdzie warto wybrać się na narty w Europie? Jakie obostrzenia panują aktualnie w Austrii, we Włoszech, w Szwajcarii oraz innych popularnych zimą lokalizacjach?


Sytuacja pandemiczna jest obecnie bardzo dynamiczna, co powoduje, że zasady wjazdu do konkretnych krajów szybko się zmieniają. Gdzie potrzebny jest paszport covidowy, a gdzie wystarczy test antygenowy?

Ferie zimowe 2022 - obostrzenia w Austrii

Mimo tego, że wciąż panują dość restrykcyjne obostrzenia w Europie, tegoroczny sezon narciarski zapowiada się znacznie lepiej niż poprzedni, gdy duża część stoków pozostawała zamknięta przez całą zimę. Okazuje się jednak, że wiele państw w obawie przed transmisją koronawirusa dąży do tego, by z hoteli, pensjonatów, stoków narciarskich oraz lokali gastronomicznych mogły korzystać wyłącznie osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy.

Reklama

Tak wygląda między innymi aktualna sytuacja w Austrii. Obowiązuje tam tzw. zasada 2G - na jej mocy większość usług dostępna jest jedynie dla osób legitymujących się paszportem covidowym lub dla ozdrowieńców.

Osoby, które planują ferie 2022 w Austrii, muszą również pamiętać, że aby wjechać do kraju konieczne jest potwierdzenie szczepienia (ważność 270 dni od ostatniej dawki) lub posiadanie aktywnego statusu ozdrowieńca oraz test PCR wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej.

Jeśli chodzi o obostrzenia w Austrii, należy wziąć pod uwagę, że wiele dodatkowych atrakcji przy stokach obecnie nie działa, a lokale gastronomiczne zamykane są o godz. 22.00

Wyjazd na narty 2022 - obostrzenia we Włoszech

Włochy to kolejny bardzo popularny kierunek wyjazdów Polaków w czasie ferii zimowych. Warto więc podkreślić, że w grudniu ubiegłego roku kraj ten zaostrzył obostrzenia. Obecnie, aby wjechać na teren Włoch, konieczne jest przedstawienie certyfikatu szczepienia lub zaświadczenia dla ozdrowieńców oraz negatywnego wyniku testu. Obostrzenia dotyczą wszystkich turystów - także dzieci powyżej 6 r. ż.

Włosi wprowadzili również Super Green Pass - jest to rodzaj przepustki, umożliwiającej swobodne korzystanie z barów, restauracji i wyciągów narciarskich osobom zaszczepionym oraz tym, które przechorowały koronawirusa.

Styczeń 2022 - obostrzenia w Szwajcarii

Osoby planujące narty 2022 w Alpach Szwajcarskich, muszą pamiętać, że wjazd do kraju możliwy jest tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny wcześniej. Z tego obowiązku nie zwalnia nawet posiadanie certyfikatu szczepienia przeciw koronawirusowi. Niezaszczepieni turyści będą musieli powtórzyć test pomiędzy 4 a 7 dniem pobytu. Jeśli wynik będzie pozytywny, czeka ich kwarantanna.

Obostrzenia w Szwajcarii obejmują wszystkich turystów powyżej 16. roku życia.

Ferie zimowe 2022 - obostrzenia na Słowacji

Słowacja od dłuższego czasu wprowadza bardzo restrykcyjne obostrzenia. Mimo że w kraju zakończył się już lockdown, wciąż obowiązuje tam stan wyjątkowy. Aby wybrać się na ferie zimowe 2022 na Słowację, konieczne jest posiadanie Unijnego Certyfikatu Covidowego. Po przyjeździe konieczna jest także minimum 5-dniowa kwarantanna, którą można zakończyć, okazując negatywny wynik testu. Wymóg ten dotyczy turystów powyżej 12 lat.

Dodatkowo w pomieszczeniach konieczne jest noszenie maseczek, a w wielu miejscach maksymalne obłożenie wynosi 25 proc. Z tego względu wyjazdy na narty na Słowację nie cieszą się w tym roku zbyt dużą popularnością wśród Polaków.


Wyjazd na narty 2022 - obostrzenia w Czechach

Czechy również mogą pochwalić się dobrą infrastrukturą narciarską, a takie kurorty jak Szpindlerowy Młyn czy Harrachov cieszą się dużą popularnością wśród amatorów sportów zimowych. Jednak w Czechach również obowiązują pewne obostrzenia. Przekroczenie granicy możliwe jest po okazaniu certyfikatu lub - w przypadku osób niezaszczepionych - po wykonaniu testu PCR i uzyskaniu ujemnego wyniku. Konieczne jest jednak powtórzenie go po upływie 5-7 dni pobytu. Obostrzenia te dotyczą osób powyżej 12. r. ż.

Planując narty 2022 w Czechach, należy również pamiętać, że do lokali gastronomicznych, hoteli czy na stoki mogą wejść tylko osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy