Reklama

Europejskie kraje wyrzucają agentów rosyjskiego wywiadu

Holandia zdecydowała o wydaleniu 17 agentów rosyjskiego wywiadu, którzy byli akredytowani jako dyplomaci, a w rzeczywistości pracowali jako agenci wywiadu - informuje Reuters, powołując się na słowa Wopke Hoekstra, szefa holenderskiego MSZ. Rosjanie mają dwa tygodnie na opuszczenie kraju. O wydaleniu 21 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo poinformowała również Belgia.

"Podjęliśmy tę decyzje, ponieważ stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" - powiedział szef resortu spraw zagranicznych.

Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział, że rząd jest gotowy na ewentualny odwet ze strony Rosji. 

"Doświadczenie pokazuje, że Rosja nie pozostawia takich środków bez odpowiedzi. Nie możemy spekulować na ten temat, ale MSZ jest przygotowane na różne scenariusze, które mogą się wydarzyć w najbliższej przyszłości" - powiedział w oświadczeniu. 

Ambasador Rosji został wezwany we wtorek do niderlandzkiego MSZ, gdzie poinformowano go o decyzji rządu. Rosjanie mają dwa tygodnie na opuszczenie kraju. Minister Hoekstra powiedział, że bierze pod uwagę to, że Rosja również wyrzuci holenderskich dyplomatów.

Reklama

Oddalenie dyplomatów zostało skoordynowane z innymi krajami, które wcześniej miały do czynienia z rosyjskimi dyplomatami-szpiegami, takimi jak USA, Polska i Bułgaria - informuje portal NOS.

Belgia również wyrzuca dyplomatów

Belgia postanowiła wyrzucić z kraju 21 rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo i zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju - podała belgijska agencja prasowa Belga.

Decyzję w tej sprawie podjął we wtorek gabinet premiera Aleksandra De Croo. Rosjanie pracowali pod przykrywką w ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Brukseli oraz konsulacie tego kraju w Antwerpii na północy Belgii.

Minister spraw zagranicznych Sophie Wilmès powiedziała dziennikowi "Het Nieuwsblad", że wydalenie nie jest konsekwencją rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale "kwestią bezpieczeństwa narodowego Belgii".

Dziennik "De Standaard" przypomina natomiast, iż w 2018 roku Belgia wydaliła siedmiu Rosjan podejrzewanych o działalność szpiegowską. Była to odpowiedź na otrucie Siergieja Skripala.

Irlandia prosi dyplomatów o opuszczenie kraju

Irlandia poprosiła czterech wyższych urzędników ambasady rosyjskiej o opuszczenie kraju, poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych.

"Departament Spraw Zagranicznych wezwał ambasadora Rosji do Iveagh House, aby poinformował go, że czterech wyższych urzędników zostało poproszonych o opuszczenie państwa" - czytamy w oświadczeniu.

"Dzieje się tak, ponieważ ich działania nie były zgodne z międzynarodowymi standardami postępowania dyplomatycznego" - napisano w komunikacie. 

Czechy wydalają rosyjskiego dyplomatę

Republika Czeska wydaliła członka personelu dyplomatycznego z rosyjskiej ambasady w Pradze - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Czech. 

 "Został poproszony o opuszczenie Czech w ciągu 72 godzin. Wspólnie z naszymi sojusznikami redukujemy rosyjską obecność wywiadu w UE" - powiedział minister. 


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Holandia | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy