Reklama

Holandia

Czwartek, 4 stycznia 2024 (10:47)AktualizacjaŚroda, 3 lipca 2024 (10:54)

Holandia (Królestwo Niderlandów) należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. To kraj tulipanów i wiatraków. Charakterystycznym symbolem kraju są także sztuczne kanały, rowery i sery. Holandia ma zróżnicowany krajobraz, który obejmuje malownicze tereny wiejskie, poldery, czyli odebrane morzu depresje i deltę rzeki Ren.

Stolica Holandii, Amsterdam
Stolica Holandii, Amsterdam/pixabay.com

Holandia

  • Stolica:Amsterdam
  • Powierzchnia:41 850 km²
  • Ludność:17,8 mln
Językiem urzędowym w Holandii jest język niderlandzki. W Holandii obowiązuje waluta euro. W Polsce obowiązuje nazwa Holandia. Pełna, oficjalna nazwa państwa to: Królestwo Niderlandów.

Stolicą Holandii jest Amsterdam, jedno z najbardziej znanych miast na świecie, pełne kultury i historii. Inne ważne miasta to: Rotterdam, Haga i Utrecht. Holandia uważana jest za kraj rowerów, gdyż sieć ścieżek rowerowych jest tam jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie. Z kolei kanały sprawiają, że Holandia, a zwłaszcza Amsterdam, nazywane są Wenecją północy.

Królestwo Niderlandów szczyci się nazwiskami znanych na całym świecie malarzy, jak Vincent van Gogh i Rembrandt van Rijn, których dzieła wystawiane są w najważniejszych galeriach.

Holandia - położenie i klimat

Holandię od północy i zachodu otacza Morze Północne. Kraj leży w zachodniej części Europy i graniczy z Niemcami oraz BelgiąPonad połowę obszaru Holandii stanowią depresje.

Państwo znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego morskiego. Lata w Królestwie Niderlandów są chłodne, a zimy dosyć łagodne.

Stolicą konstytucyjną Holandii jest Amsterdam, a funkcję centrum administracyjnego pełni miasto Haga.

Holandia - ustrój polityczny

Holandia jest parlamentarną monarchią konstytucyjną. Monarcha pełni rolę głowy państwa, jednak władza wykonawcza należy do rządu, którego szefem jest premier.

Głową państwa jest w Holandii król Wilhelm-Aleksander. Z kolei szefem rządu jest od 2 lipca 2024 roku Dick Schoof, były szef wywiadu. Jego poprzednikiem był Mark Rutte.

Władzę ustawodawczą sprawują Stany Generalne (Staten-Generaal), czyli dwuizbowy parlament. Izba wyższa to Senat czyli Eerste Kamer, którego rola jest głównie reprezentacyjna, choć może on opóźniać wejście w życie ustaw. Główne znaczenie w stanowieniu prawa ma izba niższa (Tweede Kamer).

Holandia jest członkiem Unii Europejskiej i odznacza się stabilnym, demokratycznym ustrojem politycznym.

Terytorium państwa podzielone jest na prowincje i gminy. Do Holandii należą także dwa terytoria zamorskie. Są to Aruba oraz Antyle Holenderskie.

Holandia - gospodarka krajowa

Holandia to jedno z najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw na świecie. Kraj słynie z wysokiego poziomu życia, zaawansowanego systemu edukacji i innowacyjnych rozwiązań.

Gospodarka Holandii opiera się na różnorodnych sektorach. Głównymi gałęziami są: przemysł chemiczny, technologia, handel morski, rolnictwo i turystyka.

Holandia - historia w pigułce

Przodkami Holendrów są Fryzowie, Frankowie i Sasi. Holandia razem z Belgią i Luksemburgiem tworzyła tzw. Niderlandy. Do XIV wieku ten obszar był pod władaniem Burgundii

Holandia była jednym z ważnych ośrodków handlowych i kolonialnych w XVII wieku. Był to dla niej złoty wiek. Wówczas kraj stał się światową potęgą morską, a Holenderskie Kompanie: Wschodnioindyjska i Zachodnioindyjska odegrały kluczową rolę w światowym handlu.

Holandia była także areną kluczowych walk aliantów z Niemcami w czasie II wojny światowej

Po wojnie była jednym z państw założycieli Unii Europejskiej.
Temat Holandia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, Sport, Biznes, Motoryzacja

Holandia - Wiadomości

Środa, 18 grudnia 2024 (12:09)
Niemal cztery miliony Polaków w wieku 16-74 lata deklaruje, że są osobami LGBT+ - wynika z raportu IPSOS. - Nie zaskakuje mnie liczba 10 proc. Wraz ze wzrostem akceptacji osoby LGBT+ coraz częściej...
Piątek, 6 grudnia 2024 (11:44)
Moskwa ma przewagę (...), można powiedzieć nawet, że Ukraina przegrywa tę wojnę - mówił w czwartek w holenderskim parlamencie tamtejszy minister obrony. Ruben Brekelmans ocenił ponuro, że rosyjska...

Holandia - Wideo

Piątek, 31 sierpnia 2018 (16:43)
Jak informuje holenderska policja, 2 osoby zostały ranne w wyniku ataku nożownika na dworcu w Amsterdamie. Ranny został także napastnik, którego postrzelili interweniujący policjanci. Na razie nie...