Reklama

Dokumenty w biurze Bidena. CNN: Niektóre były ściśle tajne

W biurze Joe Bidena w Waszyngtonie znaleziono niejawne dokumenty, które dotyczyły m.in. Ukrainy, Iranu i Wielkiej Brytanii - podała telewizja CNN, powołując się na wtajemniczone źródło. Wśród 10 dokumentów niektóre miały być oznaczone jako ściśle tajne. To materiały z czasów, kiedy Biden pracował w waszyngtońskim biurze jeszcze przed prezydenturą.

Według CNN, dokumenty znaleziono w zamkniętej szafie w likwidowanym biurze ośrodka Penn Biden Center, gdzie Biden pracował przed prezydenturą. Znajdowały się one w pudełkach zawierających osobiste dokumenty i materiały obecnego prezydenta USA.

CNN: Dokumenty wywiadu znalezione w pudłach

Wśród 10 niejawnych dokumentów mają być m.in. dokumenty wywiadu oraz takie, które zawierają informacje na temat Ukrainy, Iranu, czy Wielkiej Brytanii z lat 2013-2016, kiedy Biden był wiceprezydentem. Według CNN, prokurator generalny Merrick Garland otrzymał już wstępny raport w sprawie i musi zdecydować, jakie podjąć dalsze działania.

Reklama

O znalezieniu dokumentów poinformował w poniedziałek prawnik Białego Domu Richard Sauber. Według niego do odkrycia doszło 2 listopada, o czym miał on niezwłocznie poinformować Archiwa Narodowe, które następnego dnia zabrały dokumenty.

Przetrzymywanie niejawnych dokumentów było w 2022 roku przyczyną przeszukania domu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Trump zachował dokumenty, w tym te o najwyższych klauzulach tajności, mimo kilku prób odzyskania ich przez organy państwa. Były prezydent miał ponad 300 takich dokumentów w swojej posiadłości. Sprawa jest przedmiotem śledztwa prokuratury. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Joe Biden | USA | Ściśle tajne | dokumenty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy