Reklama

74 baty, 40 lat więzienia. Belg skazany za rzekome szpiegostwo w Iranie

W Iranie na 40 lat więzienia i karę 74 batów m.in. za domniemane szpiegostwo oraz współpracę z zachodnimi rządami został skazany obywatel Belgii Olivier Vandecasteele. 41-latek od wielu miesięcy przebywa w więzieniu, ma ograniczony dostęp do adwokata i prowadzi głodówkę protestacyjną, nie przyznając się do winy. MSZ Belgii wezwało irańskiego ambasadora w sprawie wyroku.

Olivier Vandecasteele to 41-letni obywatel Belgii i pracownik organizacji pomocowych, który od wielu miesięcy przebywa w więzieniu w Iranie. Jego rodzina poinformowała w grudniu, że od miesięcy jest on przetrzymywany w irańskim więzieniu i prowadzi strajk głodowy. Bliscy Belga twierdzą, że pozbawiono go dostępu do wybranego przez siebie adwokata. Ich zdaniem Vandecasteele ma poważne problemy zdrowotne.

Iran: 40 lat więzienia i 74 baty dla Belga

Agencja Associated Press podała we wtorek, że Olivier Vandecasteele został skazany przez irański sąd łącznie na 40 lat więzienia oraz 74 uderzenia batem m.in. za rzekome szpiegostwo. Agencja powołała się na stronę internetową irańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Reklama

AP twierdzi, że sąd rewolucyjny skazał 41-letniego Belga na 12,5 roku więzienia za szpiegostwo, 12,5 roku za współpracę z wrogimi rządami i 12,5 roku za pranie pieniędzy. 

Według agencji Reutera pod hasłem "wrogie rządy" skrywa się oskarżenie o współpracę z USA. Został on również skazany na 2,5 roku więzienia za przemyt waluty i dodatkowo ukarany za to grzywną w wysokości 1 mln dolarów. Łącznie dało to 40 lat więzienia. Doszła także kara chłosty.

Belg nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Nie jest jasne, czy zarzuty wobec obcokrajowca są związane z antyrządowymi protestami, które wstrząsają Iranem od połowy września 2022 roku. Od rozpoczęcia masowych demonstracji w Iranie aresztowano tam wielu cudzoziemców, obwiniając "wrogów z zagranicy" o podburzanie obywateli. 

Belgia wzywa irańskiego ambasadora

Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o reakcji na doniesienia z Iranu.

Szefowa belgijskiej dyplomacji Hadja Lahbib zamieściła na Twitterze komunikat, z którego wynika, że resort spraw zagranicznych wezwał ambasadora Iranu.

Iran: Mistrz karate i trener brali udział w protestach. Zostali straceni

"Iran nie przekazał żadnej oficjalnej informacji w związku z oskarżeniem Oliviera Vandecasteele lub jego procesem" - pisze Hadja Lahbib.

"Wezwiemy ambasadora Iranu w związku z informacjami, które pojawiły się w mediach" - dodała polityk we wpisie, który został opublikowany w trzech językach we wtorek.

"Belgia potępia fakt tego uwięzienia i robi wszystko, by je zakończyć raz poprawić warunki odosobnienia" - napisała minister.

Belg osadzony w osławionym więzieniu w Teheranie?

Belg został aresztowany w Iranie w lutym 2022 roku.

Według rodziny jest przetrzymywany w osławionym więzieniu Evin w Teheranie, w warunkach, które belgijski minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne określił jako "nieludzkie".

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Tuerk stwierdził w wydanym we wtorek oświadczeniu dotyczącym sytuacji w Iranie, że "wykorzystanie jako broni postępowań karnych do karania ludzi za korzystanie z podstawowych praw, takich jak uczestnictwo lub organizowanie demonstracji, oznacza zatwierdzane państwowo zabójstwa". Wcześniej informował, że sytuacja w Iranie jest "krytyczna".

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka: Sytuacja w Iranie jest krytyczna

W sobotę w Iranie powieszono dwóch mężczyzn za rzekome zabicie członka sił bezpieczeństwa w czasie protestów. To kolejne osoby stracone w związku z masowymi protestami.

Volker Tuerk uznał, że w licznych sprawach w Iranie doszło do naruszeń prawa do rzetelnego i sprawiedliwego procesu. Według niego stosowano m.in. niejasno sformułowane przepisy karne, odmawiano dostępu do obrońcy z wyboru, wymuszano przyznanie się do winy pod wpływem tortur i odmawiano prawa do odwołania od wyroku.

Wykonywanie wyroków śmierci przez władze Iranu, potępiane przez coraz większą liczbę krajów, zbiegło się w czasie ze zmniejszeniem intensywności protestów - oceniła agencja Reutera.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Belgia | Iran | wyrok | chłosta | kara chłosty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy