Dawna pracownia noblistki uratowana. Nagły zwrot w sprawie

Oprac.: Kajetan Leśniak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,1 tys.
Udostępnij

Francuska minister kultury Rima Abdul Malak w ostatniej chwili zablokowała plan wyburzenia budynku, który w przeszłości stanowił część laboratorium noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Za ochroną budynku wstawiła m.in. polska ambasada. Aktywiści domagają się, by budynek zyskał specjalny status, który uchroni go przed podobnymi sytuacjami w przyszłości.

Plan wyburzenia dawnej pracowni Marie Skłodowskiej-Curie w Paryżu został wstrzymany (zdjęcie ilustracyjne)
Plan wyburzenia dawnej pracowni Marie Skłodowskiej-Curie w Paryżu został wstrzymany (zdjęcie ilustracyjne)Only FranceAFP

Budynek, znany jako Pavillon des Sources (Pawilon Źródeł - przyp. red.), powstał w 1914 roku w Paryżu. Za życia Marie Skłodowskiej-Curie stanowił część jej laboratorium.

Zgodnie z planem budynek miał zostać zrównany z ziemią w poniedziałek 8 stycznia. Jego rozbiórka, wraz z drzewami posadzonymi wokół przez noblistkę, została zatwierdzona przez urząd miejski w marcu 2023 roku. Pawilon miał zostać rozebrany w celu dekontaminacji terenu, na którym stoi. Następnie na jego miejscu miała powstać nowa konstrukcja.

Burza wokół dawnej pracowni Marii Skłodowskiej-Curie

Wszystko to było częścią projektu Instytutu Curie - założonego przez noblistkę centrum badawczego, które zajmuje się badaniem i leczeniem chorób onkologicznych. Instytut jest właścicielem obiektu, a jego siedziba mieści się tuż obok. Jego przedstawiciele twierdzą, że budynek był używany do przechowywania śmieci i jest zanieczyszczony.

Z projektem instytutu nie zgadzają się aktywiści i część polityków. Ich zdaniem budynek jest miejscem historycznym i powinien być chroniony. W tym celu zwrócili się do francuskich władz, w tym prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by powstrzymano planowaną rozbiórkę. Według nieoficjalnych ustaleń Polskiego Radia w sprawę zaangażowana była także polska ambasada, z którą mieli kontaktować się zaniepokojeni lokalni politycy.

Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie. Wstrzymano rozbiórkę

W piątek minister kultury Rima Abdul Malak ogłosiła w mediach społecznościowych, że rozbiórka została wstrzymana. Decyzja, jak zaznaczyła, została podjęta po konsultacjach z Instytutem Curie. We wpisie na platformie X (wcześniej Twitter) podkreśliła, że strony będą szukać alternatywnych rozwiązań.

Decyzja minister ucieszyła aktywistów. Nie oznacza to jednak, że swoją walkę uznają za zakończoną. Baptiste Gianeselli, lider kampanii przeciwko rozbiórce stwierdził, że "zagrożenie nie zniknie, dopóki budynek nie zostanie sklasyfikowany jako zabytek". "Musimy więc nadal wywierać presję" - cytuje jego wypowiedź brytyjski dziennik "The Guardian".

Maria Curie-Skłodowska urodziła się w 1867 roku w Warszawie, większość życia spędziła jednak we Francji. Do historii przeszła jako jedna z najwybitniejszych uczonych w historii. Za swoje odkrycia naukowe dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla: w 1903 roku z fizyki i w 1911 roku z chemii. Jej odkrycia, m.in. pierwiastków radu i polonu, dały początek radiochemii, z której rozwinęła się radiologią. Polka była również pionierką leczenia nowotworów za pomocą promieniowania.

Źródło: "The Guardian"

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Szef gabinetu marszałka o "schładzaniu emocji" w Sejmie
      Szef gabinetu marszałka o "schładzaniu emocji" w SejmiePolsat NewsPolsat News
      Przejdź na