Chiny wykorzystują moment. Samoloty i okręty wysłane na patrole bojowe
Rosną napięcia w regionie Cieśniny Tajwańskiej. Władze w Tajpej przekazały, że chińskie samoloty i okręty wojenne wykonują patrole bojowe wokół wyspy. Zaledwie kilka godzin wcześniej Pekin ostrzegał, że chińskie wojsko "zdecydowanie stłumi wszelkie próby secesji na rzecz niepodległości Tajwanu". Wszystko to ma miejsce tuż przed pierwszą zagraniczną podróżą nowo wybranego prezydenta.
Chiny twierdzą, że demokratycznie rządzony Tajwan jest ich "zbuntowaną prowincją", a prezydent Lai Ching‑te jest "separatystą". Głowa państwa mówi, że tylko naród Tajwanu może decydować o swojej przyszłości i wielokrotnie proponował rozmowy z Pekinem, które za każdym razem były odrzucane.
Od kilku dni urzędnicy ds. bezpieczeństwa Tajwanu i regionu Indo-Pacyfiku ostrzegali przed prawdopodobnymi prowokacjami ze strony Pekinu. Wszystko z powodu wizyty prezydenta Lai na Hawajach.
Chińskie jednostki prężą muskuły wokół Tajwanu
Zapytany na comiesięcznej konferencji prasowej o wizytę Lai na terytorium USA i o możliwość reakcji militarnej ze strony Chin, rzecznik chińskiego resortu obrony Wu Qian powiedział, że Stany Zjednoczone powinny powstrzymać się od wysyłania jakichkolwiek niewłaściwych sygnałów siłom "niepodległości Tajwanu".
- Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wzięła na swoje barki świętą misję ochrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej oraz będzie zdecydowanie zwalczać wszelkie próby secesji zmierzające do uzyskania "niepodległości Tajwanu" i udaremniać wszelką ingerencję sił zewnętrznych - dodał.
Kilka godzin po tym przemówieniu ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że wykryło chińskie samoloty bojowe i okręty wojenne przeprowadzające wspólny patrol gotowości bojowej wokół wyspy. Jak przekazano, zauważono 19 chińskich samolotów, w tym myśliwce J-16, lecące na północ, południowy zachód i wschód od Tajwanu.
Wcześniej w czwartek dowództwo sił powietrznych Tajwanu poinformowało, że przez dwie godziny, począwszy od godziny 5 rano, samoloty, okręty i systemy rakietowe realizowały "ćwiczenia ogólnego planu walki obrony powietrznej". Jak dodano, ćwiczenia miały na celu "wzmocnienie ogólnej skuteczności operacji obrony powietrznej oraz przetestowanie procedur reagowania i angażowania sił obrony".
Prezydent Tajwanu odwiedzi Guam i Hawaje
Prezydent Lai w sobotę wyruszy w podróż zagraniczną, pierwszą poza Tajwan od czasu objęcia urzędu w maju. Oficjalne wizyty odbędą się na Wyspach Marshalla, w Tuvalu i Palau - trzech z dwunastu krajów, które mają utrzymać formalne stosunki z Tajpej.
Tajwańska Centralna Agencja Informacyjna informowała, że Lai spędzi również dwie noce na Hawajach i jedną noc na wyspie Guam, spotykając się z członkami tajwańskiej społeczności zamorskiej i uczestnicząc w zamkniętych spotkaniach z grupami eksperckimi. Hawaje są jednym ze stanów USA, a Guam to amerykańskie terytorium zależne.
Chiny przeprowadziły w tym roku dwie rundy szerokich ćwiczeń wojennych wokół Tajwanu i codziennie wysyłają w powietrze i wody wokół wyspy samoloty oraz okręty. Tajwan skarżył się również na chińskie balony latające w pobliżu wyspy, co według rządu jest przejawem nękania ze strony Pekinu.
W środę wieczorem biuro prezydenta poinformowało, że gdyby Chiny wykorzystały podróż Lai jako pretekst do rozpoczęcia ćwiczeń wojskowych, "byłoby to jawną prowokacją wobec status quo pokoju i stabilności w regionie".
Tajwan: Chiny eskalują napięcie w regionie
Agencja AFP przypomniała, że Pekin prowadzi aktywną politykę w celu zablokowania Tajpej na forach globalnych oraz na poziomie dyplomacji. W ostatnich latach doszło do zwiększenia aktywności chińskich jednostek wojskowych, które organizują manewry w tym regionie.
Tajwan jest zamieszkiwany przez ponad 23 mln mieszkańców. Władze państwa od 1949 roku działają w kontrze do Chin kontynentalnych, gdzie rządy przejęli komuniści. Demokratyczni politycy ewakuowali się na pobliską wyspę, gdzie stworzyli Republikę Chińską.
Wyspa ma strategiczne znaczenie dla obu rywalizujących mocarstw, jako kontrolująca wyjścia z Chin na ocean oraz jako lider produkcji zaawansowanych mikroprocesorów. Stany Zjednoczone, mimo braku oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajpej, są najważniejszym partnerem Tajwanu w zakresie bezpieczeństwa.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!