Reklama

Reklama

Chiny: USA "niszczycielami pokoju i stabilności". Amerykanie mówią o "rutynowym rejsie"

Chińska armia zarzuca USA, że organizują "częste prowokacje", a przez to są "twórcami zagrożeń dla bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej". Wszystko to po tym, jak przez cieśninę przepłynął niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej USS Benfold. "To rutynowy rejs" - odpowiadają Amerykanie.

Amerykańska VII Flota ogłosiła, że USS Benfold przeprowadził rutynowy rejs poprzez międzynarodowe wody Cieśniny Tajwańskiej "w zgodzie z prawem międzynarodowym" - podała agencja Reutera.

Chińska marynarka udzieliła "ostrzeżenia"

USA prowadzą tego rodzaju operacje mniej więcej raz na miesiąc, co wywołuje gniew Pekinu, który uważa je za sygnał wsparcia dla demokratycznego rządu Tajwanu. Komunistyczne władze ChRL uznają wyspę za własne terytorium.

Dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) oświadczyło, że chińska marynarka monitorowała rejs amerykańskiego okrętu i udzieliła mu "ostrzeżenia".

Reklama

Chiny: USA "twórcami zagrożeń dla bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej"

"Częste prowokacje i popisy Stanów Zjednoczonych w pełni ukazują, że USA są niszczycielami pokoju i stabilności oraz twórcami zagrożeń dla bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej" - napisano w chińskim komunikacie.

Marynarka USA podkreśliła, że jej niszczyciel "przepłynął korytarzem cieśniny, który jest poza granicami wód terytorialny jakiegokolwiek państwa". "Rejs okrętu poprzez Cieśninę Tajwańską pokazuje oddanie USA (sprawie) wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" - dodano.

O obecności amerykańskiego okrętu informowało również ministerstwo obrony Tajwanu, które określiło sytuację w cieśninie jako normalną.

W ostatnich tygodniach USS Benfold pływał po spornych wodach Morza Południowochińskiego, gdzie dwukrotnie zbliżył się do wysp, które Chiny uznają za własne terytorium. W 2016 roku międzynarodowy trybunał podważył chińskie roszczenia terytorialne na tym akwenie, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy