Reklama

Reklama

Camilla Parker Bowles. Kim jest żona króla Karola III?

8 września w szkockiej rezydencji Balmoral zmarła królowa Elżbieta II. Nowym królem został Karol III, a jego żona Camilla otrzymała tytuł Jej Królewskiej Mości Królowej Małżonki Zjednoczonego Królestwa. Dotąd nosiła tytuły księżnej Kornwalii i księżnej Rothesay. Członkinią rodziny królewskiej stała się w 2005 roku. Jej początki nie były łatwe. Ze względu na pogłoski o jej romansie z Karolem, który był żonaty z Dianą Spencer, Camilla nie została ciepło przyjęta przez Brytyjczyków. Z czasem jednak zdobyła ich zaufanie. Do Camilli przekonała się także sama Elżbieta II.

Po śmierci Elżbiety II na brytyjskim tronie zasiadł jej syn, Karol III. Nowy monarcha będzie sprawował od teraz funkcje dyplomatyczne i reprezentacyjne. Otuchy przy nowych obowiązkach dodawać mu będzie jego małżonka - Camilla Parker Bowles

Para poznała się w 1970 roku na meczu polo. Nawiązali wówczas bliskie stosunki. Później oboje wstąpili w związki małżeńskie, Kamila z Andrew Parker Bowlesem, Karol z Dianą Spencer. Po tragicznej śmierci "królowej ludzkich serc", ponownie zaczęli się spotykać.

Na Wyspach Brytyjskich mówiło się, że relacje Karola i Kamili przyczyniły się do rozpadu małżeństwa syna Elżbiety II z Dianą. Pogłoski o ich romansie spowodowały, że Parker-Bowles nie została ciepło przyjęta jako nowa żona księcia. Z czasem zyskała jednak sympatię Brytyjczyków. Wyraźnie poprawiły się także jej relacje z samą królową. Monarchini na kilka miesięcy przed swoją śmiercią postanowiła, że po przejęciu tronu przez Karola jego żona nie będzie już księżną Kornwalii, a zacznie nosić tytuł królowej-małżonki.

Reklama

Camilla Parker Bowles - żona króla Karola III

Camilla urodziła się w Londynie jako pierwsze dziecko majora Bruce'a Shand i jego żony, Rosalind Shand. Wychowywała się we wsi Plumpton w East Sussex. Wykształcenie odebrała w Dumbrells School w Sussex, Queen’s Gate School w Kensington i w Mon Fertile w Szwajcarii. Studiowała także w Instytucie Brytyjskim w Paryżu. Do Londynu przeprowadziła się w 1965 roku, gdzie przez pierwsze dwanaście miesięcy pracowała dla pary dekoratorów wnętrz, Sybil Colefax i Johna Fowlera. W 1973 poślubiła Andrew Parker Bowlesa, z którym miała córkę i syna.

Trzydzieści dwa lata później, dokładnie 9 kwietnia 2005 roku, Camilla wyszła za mąż po raz drugi. Ślub z księciem Karolem odbył się w ratuszu Windsor Guildhall, o godzinie 12:30. Zgodnie z tradycją obrączki państwa młodych zostały wykonane z 22-karatowego złota z kopalni walijskich. Świadkami na ślubie byli synowie państwa młodych, książę William i Tom Parker Bowles.

Na początku 2022 roku została odznaczona Orderem Podwiązki. Zgodnie z panującą tradycją, kobiety otrzymują to odznaczenie dopiero wtedy, gdy ich mąż obejmuje brytyjski tron. Królowa Elżbieta II wręczając order swojej synowej, zrobiła wyjątek, argumentując go działalnością Kamili na rzecz monarchii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy