Reklama

Reklama

Białoruś: Polski dziennikarz Paweł Mażejka zatrzymany. Oskarżono go o "rehabilitację nazizmu"

Pawłowi Mażejce, polskiemu dziennikarzowi i aktywiście, sprawę karną wytoczono za działania na rzecz "rehabilitacji nazizmu". Prokuratura w Grodnie oskarża o to Mażejkę oraz malarza Alesia Puszkina. Jak informuje Biełsat, dziennikarz został zatrzymany.

Z tego samego artykułu, który mówi o "podżeganiu do nienawiści", sprawę karną mają aktywiści Związku Polaków na Białorusi (ZPB): Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Jeżeli uznaną zostaną za winnych, może grozić od pięciu do 12 lat pozbawienia wolności.

Jak wyjaśniono w komunikacie, w przypadku Mażejki chodzi o portret antysowieckiego partyzanta Jauhiena Żychara, który namalował Puszkin, a Mażejka 19 marca umieścił na wystawie w Centrum Życia Miejskiego, którym kieruje.

Według śledczych bohater portretu był szkolony przez Abwehrę, "stał na czele oddziału byłych policjantów kolaborujących z III Rzeszą i innych zdrajców". Jego grupa działała przez dziewięć lat, od 1946 roku, i zajmowała się atakami na przedstawicieli władzy radzieckiej.

Reklama

W komunikacie wskazano, że Puszkin opisywał podczas wystawy Żychara jako człowieka białoruskiego ruchu oporu, który walczył z bolszewikami, "czym wychwalał i usprawiedliwiał jego działania".

Centrum Życia Miejskiego działa w Grodnie od 2016 roku i organizuje wydarzenia społeczne i kulturalne. Mażejka to dziennikarz, m.in. współpracujący z Biełsatem, i działacz społeczny.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy