Pogoda w Wielkanoc nie ułatwi świętowania. Nowa prognoza

Jakub Wojciechowski

Jakub Wojciechowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
118
Udostępnij

To nie będą spokojne święta. Wiele wskazuje na to, że Wielkanoc przyniesie sporo deszczu, zwłaszcza w ich drugiej części. Możliwe też, że będzie nieco chłodniej niż zwykle o tej porze roku. Niewykluczone, że w ciągu dnia na termometrach nie zobaczymy więcej niż 15 stopni. Prezentujemy najnowszą prognozę długoterminową na święta wielkanocne.

Wielkanoc nie wszędzie może być spokojna. Niewykluczone, że w wielu miejscach popada deszcz, zwłaszcza w drugiej części świąt
Wielkanoc nie wszędzie może być spokojna. Niewykluczone, że w wielu miejscach popada deszcz, zwłaszcza w drugiej części świątCezary Aszkiełowicz/Agencja Wyborcza.pl/IMGWmateriał zewnętrzny

Chociaż obecnie jest ciepło i słonecznie, w okolicach weekendu do Polski dotrze wyraźne ochłodzenie. Wrócą nocne mrozy oraz opady śniegu, nie tylko w górach. Fala chłodu utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia. Na stabilną pogodę podczas Wielkanocy też raczej nie możemy liczyć.

Wielkanoc 2025: Pogoda nie rysuje się najlepiej

Dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozy długoterminowe wskazują, że pierwsza część kwietnia może się okazać wyraźnie chłodniejsza, niż zwykle. Drugi tydzień tego miesiąca przyniesie średnie temperatury o 3-4 stopnie niższe od panujących zazwyczaj w tym okresie.

Pierwsza część kwietnia może być chłodniejsza od średniej. Możliwe, że podczas Wielkanocy również będzie nieco chłodniej, niż zazwyczajIMGWmateriał zewnętrzny

Choć w kolejnym tygodniu sytuacja wróci do normy i na termometrach wartości będą typowe dla normy wieloletniej, to w drugiej połowie kwietnia znowu może być chłodniej: od jednego stopnia w większości kraju do ponad dwóch na zachodzie mniej od średniej.

W okolicach świąt wielkanocnych w ciągu dnia temperatury mogą wynieść przeważnie do 13-15 stopni Celsjusza w przeważającej części kraju. Nad morzem średnie temperatury będą niższe: w okolicach 10-12 stopni.

Wielkanoc może upłynąć pod znakiem temperatur na poziomie do 15 stopni Celsjusza w ciągu dniaIMGWmateriał zewnętrzny

Na razie nic nie wskazuje na mające wystąpić wtedy większe ocieplenie. Możliwe natomiast, że aura nie będzie nam sprzyjać.

Pogoda długoterminowa na Wielkanoc 2025: Nadchodzą deszcze

Im dalej od początku miesiąca, tym więcej może popadać. Z danych IMGW wynika, że w połowie kwietnia suma opadów będzie typowa dla tego okresu, jednak te dni najbardziej mokre będą nad morzem.

Więcej deszczu może się pojawić w drugiej połowie kwietnia. Możliwe więc, że Wielkanoc również sucha nie będzieIMGWmateriał zewnętrzny

W kolejnych dniach strefa opadów rozszerzy się na dużą część kraju. Najsilniejsze deszcze mogą się pojawić na północnym wschodzie, w centrum i na południowym zachodzie. Jeśli sprawdzą się obecne wyliczenia synoptyków, w Lany Poniedziałek wody może być zdecydowanie więcej, niż liczyło na to wielu z nas.

W okolicach Wielkanocy deszczowo może być praktycznie w całym krajuIMGWmateriał zewnętrzny

Trzeba jednak wspomnieć, że powyższe wyliczenia są uśrednione dla danego okresu. To, że dany tydzień jest bardziej deszczowy, nie oznacza że padać będzie każdego dnia. Na bardziej szczegółowe prognozy jeszcze jest za wcześnie.

Wielkanoc 2025: Kiedy wypada?

Wielkanoc to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W związku z tym może przypadać najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia, w zależności od roku.

W 2025 roku Niedziela Wielkanocna wypada 20 kwietnia. Oznacza to, że Poniedziałek Wielkanocny przypadnie 21 kwietnia.

Z datą Wielkanocy powiązane są również inne ruchome święta chrześcijańskie. Są to między innymi:

  • Środa Popielcowa - przypadająca 46 dni przed Wielkanocą;
  • Wniebowstąpienie Pańskie, obchodzone 40. dnia od Wielkanocy;
  • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) - świętowane 49. dnia od Zmartwychwstania Chrystusa;
  • Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), obchodzone w czwartek po święcie Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy.

Podkreślamy, że zaprezentowana powyżej prognoza pogody jest długoterminowa i z tego powodu obarczona dużym ryzykiem błędu. Kolejne dane mogą się różnić od dostępnych obecnie.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebookui komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Giertych i Kaczyński starli się w Sejmie. "Nie jestem z tobą po imieniu, łobuzie"
      Giertych i Kaczyński starli się w Sejmie. "Nie jestem z tobą po imieniu, łobuzie"Polsat NewsPolsat News
      Przejdź na