Reklama

Reklama

Białoruś: Marsz uchodźców to wynik obojętności polskich władz

Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK) poinformował w poniedziałek, że "liczna grupa uchodźców" kieruje się na Białorusi szosą w stronę granicy z Polską. "To krok desperacji, do którego skłoniły uchodźców obojętność i nieludzki stosunek polskich władz" - oceniła instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo granic.

"Obecnie liczna grupa uchodźców z rzeczami przemieszcza się szosą ku granicy z Polską" - poinformował w komunikacie Białoruski Państwowy Komitet Graniczny. Białoruskie służby twierdzą przy tym, że "polska straż graniczna niejednokrotnie meldowała, jak tysiącami wypycha migrantów ku granicy z Białorusią".

Białoruś: Turyści, którzy w kraju przebywają legalnie

Białoruska straż graniczna podała również, że "strona białoruska podejmuje niezbędne działania, by zapewnić niezakłócone działanie kanałów komunikacji międzynarodowej, a także bezpieczeństwo ludzi, którzy przemieszczają się po trasie".

GPK to białoruska struktura siłowa, która odpowiada za bezpieczeństwo granic Białorusi. Przekraczanie granicy poza przejściami granicznymi i bez zastosowania odpowiednich procedur jest nielegalne z punktu widzenia białoruskiego prawa.

Reklama

Granica polsko-białoruska. Setki migrantów gromadzą się wokół Kuźnicy

Białoruś odrzuca przy tym wszelkie oskarżenia o organizowanie napływu nielegalnych migrantów do graniczących z nią krajów Unii Europejskiej. Według oficjalnej narracji białoruskich władz obywatele krajów Bliskiego Wschodu, którzy w ostatnich miesiącach masowo przylatują na Białoruś, by później nielegalnie przekroczyć granicę z UE, to "turyści, którzy w kraju przebywają legalnie".

W poniedziałek rano media niezależne publikują nagrania z mediów społecznościowych, na których widać setki migrantów z plecakami i śpiworami, którzy szosą idą w kierunku przejścia granicznego z Polską Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Ludziom tym towarzyszą uzbrojeni ludzie w mundurach.

Kuźnica Białostocka. Kolumna migrantów zmierzająca do granicy

Jedno z nagrań opublikowała m.in. niezależna Nasza Niwa w swoim kanale na Telegramie. Widać na nim dużą kolumnę migrantów, którzy idą szosą. Na wideo widać co najmniej kilkaset osób. Według Naszej Niwy wcześniej migranci urządzili wielkie obozowisko w pobliskich lasach - rozłożyli namioty i palili ogniska.

Wiceszef MSZ: Białoruś chce wywołać duży incydent

Na innych nagraniach w internecie migranci są już obok parkingu przed przejściem granicznym w Bruzgach po stronie białoruskiej. Obok tłumu widać uzbrojonych ludzi z psami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje