Aleksandr Łukaszenka na spotkaniu ze studentami. "Ratujcie!"

Paulina Sowa

Oprac.: Paulina Sowa

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
5
Udostępnij

Alaksandr Łukaszenka wygłosił wykład dla najlepszych białoruskich studentów. Spotkanie okazało się dla niego niełatwe, gdy zgromadzeni na sali młodzi ludzie zaczęli zadawać mu trudne pytania m.in. o propagandę i represje. Jeden ze studentów trzymał kartkę, na której prosił o pomoc. Sprawę opisał portal Belsat.

Studenci postawili się Łukaszence
Studenci postawili się ŁukaszenceYouTube

Spotkanie Łukaszenki ze studentami odbywało się w Pałacu Niepodległości. Przywódca wygłosił wykład pt. "Pamięć historyczna drogą w przyszłość". 

Spotkanie z Łukaszenką. Student: Ratujcie!

Zgromadzenie było transmitowane na żywo we wszystkich szkołach i uczelniach na Białorusi. W pewnej chwili jeden ze studentów uniósł kartkę, na której po rosyjsku napisał "Ratujcie!". 

Był to dopiero początek zdarzeń, których Łukaszenka się nie spodziewał. - Po wydarzeniach 2020 roku większość Białorusinów odmawia słuchania prorządowych źródeł informacji. W związku z tym mam pytanie: jakie działania możemy podjąć, by temu zapobiec? - zapytał jeden z uczniów obecnych na sali.

Łukaszenka odpowiedział, że głosowało na niego pięć milionów Białorusinów, po czym zmienił temat na... pandemię koronawirusa, z którą Białoruś miała sobie poradzić lepiej niż inne kraje w Europie.

Student zaskoczył

Kolejny ze studentów zaskoczył Łukaszenę językiem, w którym się wypowiedział. Pytany o dziedzictwo kulturowe Białorusi młody człowiek (kadet uczelni wojskowej) udzielił odpowiedzi po białorusku. "Używanie języka ojczystego jest dla reżimu prawie równoznaczne ze sprzyjaniem opozycji, a w armii niepożądane" - przypomina Belsat.

Na pytanie: "Czym był Związek Radziecki?" stwierdził, że "Związek Radziecki to jeszcze bardziej niejednoznaczne zjawisko". 

- Dlatego, że ZSRR bardzo wiele zrobił dla Białorusi i jej przemysłu, a to podstawa. Ale było też wiele pomyłek, które doprowadziły do jego rozpadu. Na przykład moi przodkowie od strony matki byli represjonowani, zostali rozkułaczeni. A ja przecież wiem, jak oni żyli. Oni po prostu dużo pracowali, dlatego żyli dość dobrze - mówił student.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Biedroń w "Gościu Wydarzeń": Niemcy powinni zapłacić reparacje, ale PiS tego nie dowiezie
      Biedroń w "Gościu Wydarzeń": Niemcy powinni zapłacić reparacje, ale PiS tego nie dowieziePolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      5
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      5
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na