Alarmy bombowe w Luwrze i Wersalu. Trwa ewakuacja
Niespokojnie we Francji. Po ataku nożownika na tle wojny między Izraelem a Palestyną ogłoszono najwyższy alert bezpieczeństwa. W sobotę z kolei w Wersalu i Luwrze wszczęto alarmy bombowe. Trwa ewakuacja pracowników oraz turystów.

O ewakuacji Wersalu poinformowała w sobotę po południu AFP. "Ostrzeżenie nadeszło za pośrednictwem anonimowej wiadomości w Internecie" - czytamy. Obiekt ma pozostać nieczynny co najmniej do końca dnia.
Policja sprawdza pałac i jego ogrody. Jak podaje AP, teren Wersalu otoczony jest przez kordon funkcjonariuszy.
Luwr zamknięty ze względów bezpieczeństwa
"Paryskie muzeum Luwru zostało w sobotę zamknięte ze względów bezpieczeństwa po otrzymaniu wiadomości świadczącej o zagrożeniu dla muzeum i odwiedzających" - poinformowały służby prasowe placówki - największej instytucji muzealnej na świecie.
"Luwr otrzymał na piśmie wiadomość ostrzegającą. Zdecydowaliśmy się (...) na ewakuację i zamknięcie (muzeum) na cały dzień, na czas przeprowadzenia niezbędnych kontroli" - oświadczyły służby prasowe. Wskazały, że kontekstem tych działań jest podniesienie alertu bezpieczeństwa w całym kraju.
Luwr poinformował na Twitterze, że osoby, które kupiły bilet do muzeum na sobotę otrzymają zwrot kosztów.
"Paryska policja poinformowała, że funkcjonariusze przeszukali muzeum" - podała AP.
Atak w Arras. Najwyższy alert bezpieczeństwa we Francji
W liceum w Arras, na północy Francji, uzbrojony w nóż 20-letni Rosjanin pochodzenia czeczeńskiego zabił w piątek rano nauczyciela, podcinając mu gardło, i ranił kilka osób. Sprawca miał krzyczeć "Allahu Akbar" - podały francuskie media. Napastnik został zatrzymany przez policję.
Władze Francji uznały tę zbrodnię za akt terroryzmu islamistycznego.
W sobotę ogłoszono najwyższy alert bezpieczeństwa. "Prezydent Francji Emmanuel Macron zarządził mobilizację do 7000 żołnierzy w celu zwiększenia patroli" - przekazała agencja Reutera.
Francja w żałobie
- W poniedziałek o godz. 14 w całej Francji uczniowie i nauczyciele oddadzą minutą ciszy hołd wszystkim ofiarom ataku na szkoły - poinformował minister edukacji Gabriel Attal w dzień po zamordowaniu nauczyciela w Arras.
- Po raz kolejny jesteśmy w żałobie - powiedział podczas przemówienia na ceremonii wręczenia nagrody Samuela Paty’ego na Sorbonie w Paryżu. Paty był nauczycielem historii i geografii, któremu trzy lata temu islamski terrorysta obciął głowę w związku z lekcją na temat karykatur Mahometa.
W poniedziałek zajęcia w szkołach we Francji rozpoczną się o godz. 10, aby nauczyciele mogli "przygotować się na powrót swoich uczniów" - zaznaczył Attal.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!