Akcesja Szwecji do NATO. Podjęto ważną decyzję

Anna Nicz

Anna Nicz, Bartosz Treder

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,4 tys.
Udostępnij

Węgry wyraziły zgodę na ratyfikowanie akcesji Szwecji do NATO. Decyzja została podjęta przez parlament po wniosku złożonym przez premiera Viktora Orbana. Spośród 194 obecnych na sali parlamentarzystów, sześciu zagłosowało przeciw. Na tym samym posiedzeniu parlament przyjął również rezygnację z urzędu prezydent Kataliny Novak. Chwilę później podjęto decyzję o wyborze nowej głowy państwa - to Tamas Sulyok.

Węgierski parlament zdecydował w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO
Węgierski parlament zdecydował w sprawie przyjęcia Szwecji do NATODenes Erdos/Associated PressEast News

Parlament Węgier podczas trwającej wiosennej sesji wyraził zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO. Wniosek do izby w tej sprawie złożył premier Viktor Orban.

Przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego Orban zapowiedział w piątek podczas spotkania ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem w Budapeszcie. W kwestii ratyfikowania akcesji głosowało 194 deputowanych, spośród których 188 było za, a sześciu przeciw.

Akcesja Szwecji do NATO. Węgry podjęły decyzję

- Jedyne czego możemy być pewni, to fakt, że Rosja nie będzie zadowolona z członkostwa Szwecji w NATO - powiedział premier Ulf Kristersson w poniedziałek po tym, jak węgierski parlament zagłosował za ratyfikacją wniosku o przystąpienie do sojuszu.

Po decyzji węgierskiego parlamentu, do sprawy odniósł się również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który stwierdził, że "członkostwo Szwecji uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi".

Węgry były jedynym państwem NATO, które do tej pory nie ratyfikowało decyzji o przyjęciu Szwecji do NATO. Przez długi czas wstrzymywała się od tego również Turcja, jednak w styczniu władze zmieniły zdanie. W drugiej połowie miesiąca parlament zgodził się na przyłączenie Szwecji do Sojuszu, pod czym następnie podpisał się prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Rezygnacja prezydent Węgier. Jednomyślna decyzja parlamentu

Na tym samym posiedzeniu węgierski parlament przyjął również rezygnację z urzędu prezydent Kataliny Novak. Za przyjęciem rezygnacji głosowało 196 posłów, spośród których nikt nie był przeciw.  Przewodniczący parlamentu ogłosił również wygaśnięcie mandatu byłej minister sprawiedliwości Judit Vargi, która wycofała się z polityki. Zgromadzenie Narodowe liczy więc obecnie 198 posłów.

Prezydent ogłosiła 10 lutego swoją rezygnację ze stanowiska. Oficjalne pismo ze swoją decyzją przesłała dwa dni później na ręce przewodniczącego parlamentu.

Parlament Węgier wybrał w poniedziałek późnym popołudniem prezesa Trybunału Konstytucyjnego Tamasa Sulyoka na nowego prezydenta kraju.

Kandydata na prezydenta poparło w tajnym głosowaniu 134 deputowanych Zgromadzenia Narodowego. 5 posłów było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Duża część opozycji zbojkotowała głosowanie, domagając się przeprowadzenia wyborów bezpośrednich. 

Sulyok, dotychczasowy prezes Trybunału Konstytucyjnego, był kandydatem rządzącej koalicji Fidesz-KDNP, posiadającej większość dwóch trzecich miejsc w parlamencie, potrzebnych do wyboru głowy państwa.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
824
Super
relevant
267
Hahaha
haha
100
Szok
shock
51
Smutny
sad
41
Zły
angry
74
Lubię to
like
Super
relevant
1,4 tys.
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na