Wybory w Elblągu. PiS zaskoczone wynikiem

Kamila Baranowska

Kamila Baranowska

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
822
Udostępnij

Wybory samorządowe w Elblągu są pełne paradoksów. Ustępujący prezydent miasta Witold Wróblewski z PSL nie wywalczył mandatu do sejmiku. Za to jego dotychczasowy zastępca, popierany przez KO Michał Missan ma duże szanse na zwycięstwo. W drugiej turze zmierzy się z młodym politykiem PiS Andrzejem Śliwką, którego bardzo dobry wynik zaskoczył centralę partii.

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Elblągu zmierzą się kandydat PiS Andrzej Śliwka (fot. S.Bielski/Reporter) oraz kandydat KO Michał Missan (fot. S.Bielski/Reporter).
W drugiej turze wyborów prezydenckich w Elblągu zmierzą się kandydat PiS Andrzej Śliwka (fot. S.Bielski/Reporter) oraz kandydat KO Michał Missan (fot. S.Bielski/Reporter).Stanisław BielskiReporter

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Michał Missan wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Elbląga z wynikiem 44,36 proc. Kandydat PiS Andrzej Śliwka dostał 34,69 proc. głosów.

Trzeci był Paweł Rodziewicz, startujący z lokalnego komitetu (12,93 proc.). W drugiej turze nie zdecydował się na poparcie żadnego ze swoich kontrkandydatów.

W Elblągu, podobnie jak w innych większych miastach, PiS nie miał zbyt wielkich oczekiwań. Od lat nie wygrywał tam wyborów, choć niektórzy ciągle wspominają, że przecież w 2013 roku kandydat PiS śp. Jerzy Wilk wygrał tam przedterminowe wybory i rządził miastem, choć już rok później zastąpił go prezydent popierany przez PO i PSL Witold Wróblewski, który rządził miastem aż do teraz.

Wybory samorządowe. Elbląg. Zaskakujący wynik kandydata PiS

Przy czym partia, skupiając się na wyborach do sejmików tam, gdzie widziała szanse na utrzymanie władzy, niespecjalnie inwestowała czas i środki w swoich kandydatów w miastach, o czym pisaliśmy w Interii już na początku kampanii.

Mój kontrkandydat robił wszystko, by sprowadzić tę kampanię do sporu PiS-PO. Ja uważam, że dziura w chodniku nie ma barw partyjnych i przenoszenie sporów krajowych na poziom samorządu jest niepotrzebne nie służy mieszkańcom
Andrzej Śliwka, kandydat PiS na prezydenta Elbląga

Tymczasem okazało się, że Śliwka zrobił najlepszy wynik wśród kandydatów PiS w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców i wszedł do drugiej tury.

- Przez całą kampanię przeszedłem każdy centymetr Elbląga, odbyłem setki spotkań z mieszkańcami, uścisnąłem tysiące rąk. Jako jedyny z kandydatów mam program wyborczy, który prezentowałem i o którym chciałem rozmawiać. Widzę, że elblążanie chcą zmiany i wierzę ta zmiana się prędzej czy później dokona, bo to miasto zasługuje na szybszy rozwój i ambitne plany - mówi Interii Andrzej Śliwka.

- Do ostatniej minuty kampanii będziemy ciężko pracować na jak najlepszy wynik naszego kandydata i patrzę w przyszłość z optymizmem - mówi Interii Jacek Protas, poseł Koalicji Obywatelskiej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, szef warmińsko-mazurskich struktur Koalicji Obywatelskiej. - Michał Missan miał 10 punktów przewagi już w pierwszej turze, co pokazuje, że cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców. To świetny samorządowiec, z wieloletnim doświadczeniem, pomysłami i chęcią do pracy - dodaje.

Sam Michał Missan, choć pracował wcześniej jako wiceprezydent Elbląga w kampanii, podobnie jak Andrzej Śliwka przedstawiał się jako kandydat zmiany.

- Jak słyszę, że mój kontrkandydat mówi o sobie, że jest gwarancją zmiany to ogarnia mnie pusty śmiech. Jak można mówić o zmianie, jak się firmowało politykę Ratusza przez ostatnich dziesięć lat. Co takiego przez te lata zrobiono dla Elbląga? Praktycznie nic. To był stracony czas i nie chcę, by Elbląg nadal tracił czas zamiast się rozwijać - krytykuje Andrzej Śliwka.

Elbląg. Sejmik bez prezydenta i wiceprezydenta

I podkreśla, że o potrzebie zmiany politycznej najlepiej świadczy fakt, że odchodzący, wieloletni prezydent miasta Witold Wróblewski, który kandydował do sejmiku z ostatniego miejsca na liście Trzeciej Drogi nie dostał mandatu. Podobnie jak jeden z jego zastępców Janusz Nowak, który otwierał listę Lewicy.

- Wybory sejmikowe mają swoją specyfikę, głosuje się w nich na duże komitety partyjne i od ich wyniku zależał wynik poszczególnych kandydatów. Wiem, że narracja o tym, że ludzie dali żółtą kartkę władzom miasta jest wygodna dla PiS, dlatego ją powtarzają, ale to trochę bardziej skomplikowane - odpowiada Jacek Protas.

Koalicja Obywatelska w wyborach do sejmiku warmińsko-mazurskiego zdobyła 34,9 proc., co dało jej 13 mandatów. Na drugim miejscu znalazł się z PiS z wynikiem 30,73 proc. (11 mandatów), a na kolejnym Trzecia Droga z wynikiem 16,62 proc. (6 mandatów). W sejmiku będzie więc rządzić koalicja KO-Trzecia Droga.

Do ostatniej minuty kampanii będziemy ciężko pracować na jak najlepszy wynik naszego kandydata i patrzę w przyszłość z optymizmem
Jacek Protas, poseł, wiceminister, szef warmińsko-mazurskich struktur KO

W Radzie Miasta Elbląga Koalicja Obywatelska zdobyła samodzielną większość, biorąc 15 z 25 mandatów.

Nic dziwnego, że w tej sytuacji wynik Andrzeja Śliwki został w PiS przyjęty z dużym entuzjazmem.

- Jak na kampanię, w której partia mu niespecjalnie pomogła, to wykonał kawał roboty. Raz, że dla PiS, ale dwa dla siebie, swojej rozpoznawalności i popularności. O to nam też chodziło, wystawiliśmy młodych polityków w miastach, żeby się sprawdzili. Mogli wyjść z tych straceńczych misji albo z tarczą albo na tarczy - opowiadał nam tuż po wynikach pierwszej tury wyborów samorządowych jeden ze strategów PiS.  

Elbląg. Sprawa portu i przekopu Mierzei w kampanii samorządowej

Kampania w Elblągu, choć w dużej mierze dotyczyła spraw lokalnych, to nie obyła się bez wielkiej polityki. Wszystko przez temat przekopu Mierzei Wiślanej, który wrócił także w tych wyborach.

- Mój kontrkandydat robił wszystko, by sprowadzić tę kampanię do sporu PiS-PO. Ja uważam, że dziura w chodniku nie ma barw partyjnych i przenoszenie sporów krajowych na poziom samorządu jest niepotrzebne nie służy mieszkańcom - mówi Andrzej ŚliwkaMichała Missana wsparli w kampanii czołowi politycy KO. Do Elbląga zawitali m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar, szef MSWiA Marcin Kierwiński czy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Andrzej Śliwka zaprosił z kolei do Elbląga Kacpra Płażyńskiego, posła PiS, szefa sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W piątek, ostatni dzień kampanii, mają go także wesprzeć prezydenci Chełma: Jakub Banaszek oraz Stalowej Woli: Lucjusz Nadbereżny. 

- Trudno uciec od polityki krajowej w sytuacji, gdy jedną z kluczowych spraw dla Elbląga był temat portu - przyznaje Jacek Protas z Koalicji Obywatelskiej.

Rząd PiS był w sporze z miejskim samorządem o to, kto ma pokryć koszty pogłębienia toru wodnego na rzece Elbląg, prowadzącego od przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

Władze z Warszawy chciały, by zapłacono za inwestycję z lokalnego budżetu lub jako drugą opcję proponowały dokapitalizowanie inwestycji kwotą 100 milionów złotych w zamian za udziały w elbląskim porcie. Na taki pomysł nie chciały przystać władze miasta, uznając, iż pogłębienie toru powinno leżeć po stronie rządu.

Porozumienie rządu i samorządu w sprawie portu w Elblągu

Nowy rząd Koalicji 15 października porozumiał się z samorządem, że sfinansuje pogłębienie toru, jednocześnie pozostawiając funkcjonowanie portu wyłącznie w gestii miasta. - Za półtora roku do Elbląga wpłyną pierwsze statki morskie - zadeklarował w marcu Dariusz Klimczak, minister infrastruktury w rządzie Koalicji 15 października.

- Samorząd od początku był przedmiotem szantażu ze strony rządu PiS i dopiero po zmianie rządu udało się zawrzeć porozumienie, by tę sprawę dokończyć, aby port mógł zacząć funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem - mówi Interii Jacek Protas.

Zupełnie inne zdanie na ten temat ma Andrzej Śliwka, który uważa, że dla Elbląga lepiej byłoby, gdyby port w Elblągu był inwestycją samorząodowo-rządową o strategicznym znaczeniu. - W ten sposób funkcjonuje choćby port w Gdańsku i uważam, że to byłaby dla Elbląga optymalna formuła z szansą na rozwój, na wpływy z podatku CIT i PIT, na duże inwestycje dookoła. To wszystko zostało zaprzepaszczone przez obecnie rządzących miastem - uważa Andrzej Śliwka.

Drugie tury wyborów samorządowych odbędą się w niedzielę 21 kwietnia.

Kamila Baranowska

Zobacz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Lepsza Polska". Gen. Różański: Ta propozycja europejska jest w pełni uzasadniona
      "Lepsza Polska". Gen. Różański: Ta propozycja europejska jest w pełni uzasadnionaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na