Prawdziwe majątki polityków. Większość Polaków domaga się przejrzystości
Zdecydowana większość Polaków - 83,3 proc. - chce znać prawdziwy majątek rodziny polityka, czyli żeby ujawniane było wszystko, nawet w przypadku rozdzielności majątkowej czy konkubinatu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM. Respondenci chcieliby również, by jawny był cały majątek małżeństwa Morawieckich.

Na pytanie, czy: "osoby piastujące najważniejsze funkcje w państwie powinny ujawniać cały majątek małżeński lub partnerski, nawet jeśli mają formalną rozdzielność majątkową lub łączy je konkubinat", 83,3 proc. respondentów odpowiedziało "tak", w tym 66,6 proc. "zdecydowanie się zgadzam", 16,7 proc. - "raczej się zgadzam".
Jak wynika z sondażu 11 proc, udzieliło odpowiedzi "nie", w tym 7 proc. "raczej się nie zgadzam", a 4 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". Natomiast 5,7 proc. odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".
Ujawnianie majątków polityków. Polacy chcą poznać pełne bogactwo małżeństwa Morawieckich
W sondażu zapytano także, czy: "małżeństwo Morawieckich powinno ujawnić cały majątek", 82,1 proc. odpowiedziało "tak", w tym 69 proc. odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", 13,1 proc. - "raczej się zgadzam".
Na pytanie w sprawie majątku Morawieckich 10 proc. odpowiedziało "nie", w tym 6,5 proc. odpowiedziało "raczej się nie zgadzam", a 4,2 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam", natomiast 7,2 proc. odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".
"Ustawa pisana wprost 'pod Morawieckich'"
Dziennik przypomina, że równo cztery lata temu, tuż przed wyborami parlamentarnymi 2019 r., rząd złożył w Sejmie nowelizację ustaw, które wprowadzały obowiązek wobec osób pełniących funkcje publiczne ujawnienia także majątku osobistego małżonków i partnerów, a także dzieci własnych, dzieci małżonka i przysposobionych.
"Ustawa była wprost pisana 'pod Morawieckich' - po ujawnionej przez media skali majątku premiera i jego żony. Ustawę przegłosował Sejm, ale jej wejście w życie zablokował prezydent Andrzej Duda, zarzucając zbyt dużą ingerencję w prawa osobiste dzieci osób publicznych, ale nie małżonków i partnerów. Ustawę zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego. Po dwóch latach, w listopadzie 2021 r., Trybunał wydał kontrowersyjny wyrok" - pisze dziennik.
Jak podkreśla "Rz", choć jest on związany zakresem zaskarżenia, skład Trybunału, który rozpatrywał wniosek prezydenta, rozszerzył go do całej ustawy, a nie tylko majątku dzieci, uznając, że w całości ustawa jest niekonstytucyjna. Zdanie odrębne złożyło trzech sędziów: Zbigniew Jędrzejewski, Piotr Pszczółkowski i Jakub Stelina.
Badanie IBRIS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM przeprowadzono metodą CATI w dniach 6-7 października br. na 1100-osobowej grupie respondentów.
***
TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE. Dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku i śledź aktualne informacje w trakcie kampanii wyborczej!
Czytaj także: